Astronomové objevili nejžhavější planetu: Je jen o málo chladnější než naše Slunce

Objev astronomů z univerzity v Ohiu dává pojmu „horký Jupiter“ zcela nový význam

08.06.2017 - Martin Reichman



Vědcům z Ohio State University se pomocí robotických dalekohledů KELT (Kilodegree Extremely Little Telescope) podařilo objevit doposud nežhavější planetu jakou známe. Je dokonce žhavější, než celá řada hvězd. 

KELT-9b, jak zní její katalogové označení, je přibližně dvakrát větší než náš Jupiter a zhruba třikrát tak hmotná. Nachází se v souhvězdí Labutě, 620 světelných let od Země.

Odpařující se planeta

Planeta je uzamčena slapovou silou své mateřské hvězdy ve vázané rotaci a je tak k ní otočena stále stejnou stranou. Denní strana planety je hvězdou HD 195689 rozpalována na teplotu okolo 4300 °C. Pro srovnání – povrchová teplota našeho Slunce je asi 5 500 °C. Intenzivní žár mateřské hvězdy má za následek, nafukování atmosféry planety a její postupné odpařování. Astronomové odhadují, že by se každou sekundu mohlo z planety KELT-9b odpařit mezi 10 miliardami až 10 biliony gramů hmoty.

TIP: Nejžhavější bílý trpaslík září tisíckrát víc než naše Slunce

Více o extrémním světě exoplanety KELT-9b by nám měl prozradit plánovaný výzkum, do kterého se má zapojit teleskop Spitzer či Hubbleův vesmírný dalekohled. V budoucnu by se planeta mohla stát cílem i pro připravovaný dalekohled Jamese Webba.

  • Zdroj textu

    Nature, Astronomy Magazine

  • Zdroj fotografií

    NASA/JPL-Caltech


Další články v sekci