Astronomové objevili další opakující se rychlé rádiové záblesky
Kanadský radioteleskop CHIME si připsal objev dalšího zdroje opakovaných rychlých rádiových záblesků. Jde o první známý zdroj z eliptické galaxie.
Rychlé rádiové záblesky jsou milisekundové a nesmírně intenzivní výtrysky rádiového záření, které k nám letí z velmi vzdáleného vesmíru. Jsou fascinující, ale vědci z nich mají těžkou hlavu, protože stále nevědí, co tyto rádiové signály vlastně vytváří. Pracují s celou řadou hypotéz, od synchrotronních maserů v mladých pozůstatcích supernov, až po projevy hypotetických kosmických strun.
Kanadský experiment CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment), což je specializovaný radioteleskop v Kaledanu, do této doby detekoval největší počet rychlých rádiových záblesků. Nedávno si připsal další úlovek, když objevil doposud neznámý zdroj opakovaných rychlých rádiových záblesků v galaxii s utlumenou tvorbou nových hvězd.
Zdroj z eliptické galaxie
Vishwangi Shahová z McGillovy univerzity v Montrealu a její kolegové tento zdroj nazvali FRB 20240209A. Objevili ho v rámci projektu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment Fast Radio Burst (CHIME/FRB) letos v únoru. Během pěti měsíců badatelé detekovali z tohoto zdroje 22 rychlých rádiových záblesků. Výsledky jejich výzkumu shrnuje studie, kterou publikoval preprintový server arXiv.
Vědci už sice znají několik zdrojů opakovaných rychlých rádiových záblesků, ale zdroj FRB 20240209A je výjimečný tím, že jde o první zdroj opakovaných záblesků v „utlumené galaxii“. Pro tyto galaxie (v angličtině označované jako „quiescent galaxies“) je typická velmi nízká nebo žádná produkce nových hvězd. Dominují v nich starší, zejména červené hvězdy, což jim dává charakteristický vzhled (červené barvy, nízká intenzita emisního záření). Mnohé quiescentní galaxie mají vysoký obsah kovů (těžkých prvků), což naznačuje, že byly schopny procházet několika fázemi hvězdotvorby v minulosti.
Analýzou získaných dat vědci spojili FRB 20240209A se zářivou a klidnou eliptickou galaxií s červeným posuvem 0,138. Jde tak i o vůbec první zdroj jakýchkoliv rychlých rádiových záblesků v eliptické galaxii.
Výjimečná je i předpokládaná vzdálenost zdroje FRB 20240209A od centra dotyčné galaxie. Tým Shahové určil, že jde asi o 130 tisíc světelných let, což je rekordní hodnota pro tento údaj u zdrojů rychlých rádiových záblesků. Badatelé mají po ruce několik zajímavých vysvětlení takto velké vzdálenosti, přičemž tím nejpravděpodobnějším se jeví možnost, že se zdroj záblesků nachází v jedné z mnoha starých kulových hvězdokup. Pokud mají vědci pravdu, mohl by se podobat záblesku označovanému jako FRB 20200120E, který byl v roce 2022 objeven také v rámci projektu CHIME a který se nachází v kulové hvězdokupě patřící k blízké spirální galaxii M81.