Archeologové objevili podzemní anomálii poblíž pyramid v Gíze
Moderní metody pro průzkum podzemí slavily úspěch na Západním pohřebišti u Velké pyramidy v Gíze. Vědci zde narazili na doposud neprozkoumané podzemní struktury.
Slavná lokalita s pyramidami v Gíze, která se rozkládá na dnešním předměstí egyptské Káhiry, je pod drobnohledem archeologů již od první poloviny 19. století. V rámci jejího průzkumu bylo objeveno i tzv. Západní pohřebiště, které se nachází těsně vedle Chufuovy nebo též Velké pyramidy, u její západní strany.
Výzkum Západního pohřebiště se po dlouhá léta soustředil především na mastaby – nadzemní hrobky z cihel a s rovnou střechou, určené pro příslušníky vládnoucích vrstev. Jedna část pohřebiště, nacházející se u jižní strany, ale dlouhodobě zůstávala prakticky neprozkoumaná. Právě na tuto část se zaměřil mezinárodní tým archeologů, který dané území prozkoumal s použitím moderních metod průzkumu podzemí, včetně georadaru a elektrické rezistivní tomografie. Výsledky průzkumu vědci zveřejnili počátkem měsíce v odborném časopisu Archaeological Prospection.
Anomálie na Západním pohřebišti
Motoyuki Sato z Univerzity Tohoku a jeho kolegové zde objevili doposud neznámou podzemní anomálii. O anomálii vědci hovoří, neboť zatím není úplně jasné o co přesně jde. Získaná data napovídají, že jde o prostor, který má jinou hustotu než jeho okolí, který je vzhledem ke svému tvaru anomálie téměř jistě umělého původu.
Anomálii ve skutečnosti zřejmě tvoří dvě struktury, přičemž jedna se nachází podstatně blíže k povrchu. Nachází se v hloubce asi dvou metrů, její velikost je zhruba 10 × 15 metrů a nejspíš je vyplněná pískem. Zřejmě slouží jako podpůrná struktura pro hlouběji umístěnou část, která se nachází v hloubce zhruba 5 až 10 metrů a zabírá plochu přibližně 10 metrů čtverečních. Archeologové se již nemohou dočkat, až nově nalezené struktury důkladně prozkoumají.