Americké úřady daly zelenou první léčbě alergie na burské oříšky pro děti

17.09.2019 - Stanislav Mihulka



V celosvětovém měřítku jsou buráky nejnebezpečnějším potravinovým alergenem vůbec. V ČR dochází ročně až k několika stovkám anafylaktických reakcí, ale naštěstí již několik let nedošlo k úmrtí, na rozdíl od USA, kde minimálně ve sto případech ročně bohužel nastává smrt.

Alergie na arašídy patří bohužel mezi ty, které, jsou-li diagnostikovány u dětí, velmi často - až v 75 % případů přetrvávají do dospělosti. Jedinou „léčbou“ je absence přijmu alergenu, tedy, celoživotní studium etiket a přísné dodržování diety. Nyní se ale zdá, že svítá na lepší časy.

Panel expertů amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno odsouhlasil první, ústy podávané, imunoterapeutické léčivo pro děti, které je určené právě pro potlačení alergie na burské oříšky. Klinické testy této léčby dopadly na výbornou, takže vše směřuje k tomu, aby úřad FDA léčbu alergie na burské oříšky povolil na počátku příštího roku. Kolem léčby ale stále zůstávají otázky, které je nutné zodpovědět. Není například úplně jasné, jak dlouhý a hluboký bude účinek léčby alergie.

TIP: Konec trápení? Nová léčba slibuje celoživotní ochranu před silnými alergiemi

Léčivo nese název Palforzia a vzniklo po několika letech vývoje. Jeho klíčovou součástí jsou přesně odměřené dávky alergenu burských oříšků, které jsou pacientovi podávány po určitou dobu. Množství alergenu v dávce přitom postupně vzrůstá. Imunitní systém pacienta si díky této léčbě postupně na burské oříšky zvykne.


Další články v sekci