72 hodin s 72 jedovatými hady: Před 41 lety se zrodil pozoruhodný rekord
Na počátku byla láska k hadům i obyčejná mužská ješitnost – před 41 lety se zrodil jeden z bláznivých příspěvků do Guinnessovy knihy rekordů
„Dokážu všem, že jedovatí hadi útočí, jen když jsou k tomu vyprovokováni,“ prohlásil před 41 lety recepční z indického hotelu a amatérský herpetolog Neelam Kumar Khaire. Jak řekl, tak i udělal – 20. ledna 1980 vstoupil do skleněného výběhu s 72 jedovatými hady a zůstal v něm 72 hodin. Společnost mu tvořilo 27 kober monoklových 24 zmijí řetízkových, 9 kober indických, 8 bungarů proužkovaných a 4 další hadi. Svým počinem Neelam nejen že ukázal mírumilovnou povahu hadů, vysloužil si navíc i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Zápis do populární knihy byl ale vlastně jen začátkem…
Láska k hadům i mužská ješitnost
Důvodem počínání mladého Inda byla láska k hadům. Dnes uznávaný herpetolog nesnesl pohled na zabíjení hadů, kteří byli častými nezvanými návštěvníky plážového resortu poblíž Bombaje, kde pracoval. Začal proto hady chytat a odnášel je do volné přírody. Později si doma zařídil malý hadí park. Právě ten byl podle Neelama na počátku jeho rozhodnutí absolvovat hadí experiment. Sliboval si totiž, že zájem médií by mohl přilákat investory a on by tak mohl svým hadům vytvořit lepší podmínky.
TIP: Ten, který tančí s hady: Nebojácný mladík se čtyřmetrovou kobrou královskou
Kromě toho byla ve hře i typická mužská ješitnost – do té doby platný rekord v délce pobytu s jedovatými hady držel Peter Snyemaris z Johannesburgu, který vydržel s 24 jedovatými hady úctyhodných 50 hodin. Podle Neelama je ale jedinou opravdovou zemí hadů Indie a rozhodl se proto, že Jihoafričanův rekord překoná.
Nutno dodat, že Neelamovi se splnilo i jeho hlavní přání vybudovat hadům bezpečné útočiště. Od roku 1986 totiž úspěšně provozuje hadí svět v zoologickém parku Rajiva Gandhiho v Puné, osmém největším městě Indie.