2 700 let stará klínová tabulka z novoasyrské říše popisuje démona epilepsie
Epilepsie provází lidstvo od pradávna. Je to nepříjemné onemocnění mozku a nervové soustavy, které je doprovázeno záchvaty a křečemi. Staří Asyřané připisovali epilepsii posednutí démonem, což potvrzuje i nedávný objev vyobrazení tohoto démona na klínopisné tabulce.
Kresbu démona objevil dánský badatel Troels Pank Arbøll, na zadní straně již dříve nalezené klínopisné tabulce s lékařskými texty. Jde o tabulku z období sklonku novoasyrské říše, která byla klíčovou velmocí v Mezopotámii a širokém okolí, zhruba mezi lety 934 a 609 před naším letopočtem. Dotyčná tabulka přitom nabízí unikátní pohled na vzdělání a praxi asyrského lékaře, kterým byl v tomto případě jistý Kisir-Ashur.
TIP: Klínopisná tabulka z Mezopotámie obsahuje nejstarší stížnost zákazníka
Na tabulce jsou popsána i další psychiatrické obtíže, ale jen epilepsie je tu spojována s „bennu“, tedy démonem. Zobrazuje ho asi 6,5 cm vysoká kresba, která do značné míry připomíná dnešního čerta. Démon je lidské postavy a děsivého vzhledu. Na hlavě má uši a zakroucené rohy, vyplazuje rozšklebený hadí jazyk a zřejmě má oči plaza. Jeho delší krk je pokrytý šupinami nebo srstí. Rovněž měl ruce se spáry a dlouhý ocas. Kromě kresby obsahuje tabulka také informace o bylinných přípravcích, jedech a toxinech.