10 nejčtenějších zajímavostí z oblasti přírody: Kdo jsou skuteční vládci moří a opravdu se gorily vyhýbají násilí?

Věděli jste, že i mořští hadi mohou trpět dehydratací? Kdo jsou nejsilnější a nejlépe vybavení predátoři naší planety? A víte, že krtkům podobný hlodavec dokáže porazit i rakovinu? Připomeňte si 10 letos nejčtenějších zajímavostí z oblasti přírody…

29.12.2020 - redakce 100+1



Konec mýtu o mírných gorilách? Fosseyová možná nepozorovala „normální chování“

Dlouhodobé výzkumy chování primátů naznačují, že zatímco agresivní chování mezi šimpanzi není nijak vzácné, mezi bonoby a gorilami je spíše výjimečné. Ukazuje se ale, že ani gorilám nemusí být násilí úplně cizí…


Dotek sametového hřbetu: Impozantní sumec velký

Sumci jsou obrovské ryby, které dorůstají délky kolem dvou metrů. Postrach podvodní fauny a nejvyšší predátor našich vod je však při kontaktu s člověkem překvapivě ohleduplný a přátelský… 


Věčná žízeň: Hadi žijící ve slané vodě trpí po většinu života krutou žízní

Čtyři pětiny ze všech druhů plazů žijících ve vodě patří mezi hady. Pro mokré prostředí jsou dokonale adaptováni. Přesto jsou někteří z nich uprostřed obrovských vodních prostor odsouzeni k trvalé dehydrataci…


Žirafy neberou na predátory vůbec žádný ohled

Podle obecně přijímaného modelu chování zvířat snižuje život ve větší skupině riziko napadení jedince. Výzkum Zoe Mullerové z univerzity v Bristolu ukázal, že u žiraf je tomu přesně naopak… 


Hrozivé kleště krabů palmových předčí jen síla aligátorů

Největší krabi dokážou svými klepety vyvinout dvojnásobek síly člověka. V poměru k velikosti těla překonávají sílu skusu všech ostatních zvířat s výjimkou aligátorů… 


Nepopiratelný vládce oceánů: Tajemný vorvaň obrovský

Vorvaně obrovského už od starověku opěvovali básníci všech kultur, které se s ním setkaly. Tyto kytovce je možné bez přehánění označit za nejsilnější a nejlépe vybavené predátory této planety…


Osminohá pohroma: Sužované Austrálii hrozí záplava jedovatých pavouků

Letní požáry následované záplavami a dešti vytvořily ideální podmínky pro přemnožení australských sklípkanců…


Bizarní hříčky Matky přírody: 5 nejpodivnějších tvorů z hlubin oceánu

Oceány pokrývají 71 % zemského povrchu. V jejich vodách se pak pohybuje řada velmi zvláštních živočichů, kteří používají ploutve jako chodidla, maskují se coby zubatý písek nebo připomínají rosol…


Slepec malý: Tajemný obyvatel podzemí a pokořitel rakoviny

I když pod kůží slepců malých lze objevit náznaky někdejších očí, zrak je jim zcela odepřen a musejí spoléhat výhradně na sluch a hmat. Snad i díky své schopnosti odolávat rakovině se dožívají mimořádně vysokého věku…


Logika destruktivní dezinfekce: Nakažené mravence čeká nemilosrdná čistka

Jak se mravenci zachovají, když do hnízda přijde jejich druh infikovaný smrtící nemocí? Nemilosrdně ale pragmaticky. Jejich zásah lze přirovnat k reakci buněk imunitního systému…


Další články v sekci