Ikony přírody, které pomalu mizí (2): Vyhnání lesních lidí z jejich domovů

Za posledních šestnáct let zemřelo na Borneu vinou lidí přes sto tisíc orangutanů. Orangutani tapanulijští zřejmě jako druh nepřežijí rok 2022. Důvodem vybíjení těchto primátů je ilegální odlesňování deštných pralesů především kvůli palmovému oleji

23.02.2020 - Nikol Patíková



Před několika lety se vzedmula vlna protestů proti obřím společnostem, jež používají pro své produkty palmový olej. Potravinářské a kosmetické firmy se neocitly jen v hledáčku aktivistů z Greenpeace, ale začaly je bojkotovat i davy lidí, kteří přestali kupovat například potraviny Nestlé a Ferrero, z kosmetiky pak Johnson & Johnson či Procter & Gamble. Poslední jmenovaný gigant, jenž pro posílení své značky často v reklamách zobrazuje děti, navíc čelí obvinění, že profituje z dětské a nucené práce.

Co je špatného na palmovém oleji, díky němuž například Nutella dosahuje té správné krémové konzistence? Za jeho získáváním stojí často ilegální odlesňování deštných pralesů v Indonésii. Společnosti nenechávají porosty kácet přímo: Pomocí složitých dodavatelských řetězců se dostávají k pochybným firmám, jež kvůli palmovým plantážím likvidují zdravé stromy a ničí tím přirozené prostředí mnoha živočichů – včetně ostrovů Sumatra a Borneo, kde žije neustále se zmenšující populace orangutanů. V sumaterské oblasti Jižní Tapanuli už zbývá posledních 800 orangutanů tapanulijských, které se podařilo jako samostatný druh popsat teprve v roce 2017.

Vybíjení lesních lidí

Zmíněný druh přitom zřejmě nepřežije ani rok 2022. Indonéský soud totiž schválil výstavbu kontroverzní přehrady v pralese Batang Toru, jenž se stal domovem nejen orangutanů tapanulijských, ale také gibonů tmavorukých či tygrů sumaterských. Na financování vodní elektrárny se má podílet několik mezinárodních bank, včetně čínské BOC, a realizace se ujme další čínský obr Sinohydro. Indonéské fórum pro životní prostředí podalo proti souhlasu se stavbou žalobu, správní soud v Medanu ji ovšem zamítl. Nádrž má přitom vyrůst v místě, kde je populace primátů nejpočetnější.

Za posledních šestnáct let, kdy je vědci na Borneu studovali, zemřelo vinou lidí přes sto tisíc orangutanů. Hominidi, jejichž název v překladu znamená „lesní člověk“, totiž často vyrážejí mimo prales a hledají potravu na okolních farmách. Pro zemědělce, kteří na vlastní produkci plně závisejí, to znamená katastrofu, takže neváhají zvířata zabíjet.

TIP: Strašák jménem palmový olej: Prales mizející v lednici

Konflikt se pak v blízké budoucnosti nejspíš prohloubí, protože palmové plantáže poskytují zdaleka nejvyšší výnosy oleje: Z jediného hektaru jej farmáři získají až šest tisíc litrů, zatímco ze stejně velkého pole slunečnic pouhou šestinu. Plantáže se tudíž rozšiřují nejen v jihovýchodní Asii (největšími globálními producenty jsou Indonésie a Malajsie), ale také v západní a střední Africe či Latinské Americe. Vysoká poptávka po olejích pro výrobu potravin i kosmetiky a coby příměsi do biopaliv tak nejspíš zdevastuje další místa planety. 


Další články v sekci