Hubble s Webbem prozkoumali výjimečný disk hvězdy Vega

Pozorování Hubbleova a Webbova dalekohledu potvrzují, že blízkou hvězdu Vega v souhvězdí Lyry obklopuje neobvykle hladký prachový disk, v němž nejsou žádné stopy po exoplanetách.

08.11.2024 - Stanislav Mihulka



Nejjasnější hvězdou souhvězdí Lyry je Vega, blízká hvězda spektrální třídy A, která patří k nejstudovanějším hvězdám na obloze. Pozorujeme ji ve vzdálenosti pouhých 25,3 světelných let. Z našeho pohledu jde o mladou hvězdu, která se zrodila před necelým půl milionem let a je tedy asi desetkrát mladší než Slunce.

Zároveň je ale Vega také asi dvakrát hmotnější než Slunce, což znamená, že bude existovat asi desetkrát kratší dobu. Lze říct, že Slunce i Vega jsou zhruba v polovině svého života. Vegu obklopuje prachový disk, který sahá do vzdálenosti přes 150 AU a už dlouho zajímá astronomy, kteří v něm hledají případné exoplanety.

Pozorování prachového disku

Snahy objevit exoplanety v disku Vegy byly doposud marné. Ve vzdálenosti asi 60 AU od Vegy je sice v disku nepříliš výrazná mezera, žádné stopy po přítomnosti větší planety se ale objevit nepodařilo. Existence planety menší než Neptun sice vyloučená není ale ani pro ni žádné indicie neexistují. Každopádně se ukazuje, že disk Vegy má výjimečně hladkou strukturu, která ho odlišuje od většiny ostatních známých disků tohoto typu.

Snímky Hubbleova a Webbova dalekohledu ukazují prachový disk kolem mladé masivní hvězdy Vega. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI, S. Wolff, K. Su, A. Gáspár, CC BY-SA 4.0)

Na prachový disk Vegy se nedávno zaměřily oba nejvýraznější vesmírné dalekohledy dneška. Hubbleův dalekohled pozoroval vnější část disku a halo, které se rozprostírá od vzdálenosti 80 do 230 AU od Vegy a Webbův dalekohled se zaměřil na infračervené záření disku. V obou případech šlo o mimořádně detailní pozorování – Hubble zaznamenával mikronové částice, Webb částice o velikosti zrnek písku. Studii založenou na pozorování Hubbleova dalekohledu zveřejnil preprintový server arXiv, stejný server publikoval i výsledky pozorování Webbova dalekohledu.

Oba výzkumné týmy, které tato nová pozorování prováděly, potvrzují, že disk Vegy je opravdu velice hladký, a že v něm nejsou žádné stopy po exoplanetách. Na jednu strana je to zklamání, protože Vega se nachází blízko a bylo by zajímané studovat mladé planety u takto velké hvězdy. Zjištění ale nijak neumenšuje výjimečnost prachového disku Vegy, jehož výzkum by nás mohl přivést k hlubšímu pochopení vývoje planet. 


Další články v sekci