Holandské Waddenzee: Krajina přílivu

Pobřeží Waddenzee se neustále formuje a přetvářejí ho mocné přílivy a odlivy. Zástupy turistů pak lákají kolonie tuleňů i možnost projít se po mořském dně

05.04.2020 - Roman Polach



Waddenzee, část pobřeží mezi Frískými ostrovy a pevninou Nizozemska, Německa a Dánska, se dvakrát denně stává dějištěm pozoruhodného úkazu. Díky odlivu ustupuje moře tak daleko, že na něj z břehu nedohlédnete. V tu chvíli je možné na některé z Fríských ostrovů dojít pěšky po odhaleném mořském dně.

Působením větru a moře se zdejší krajina neustále mění. Písek a naplaveniny se přesouvají a vznikají nové mělčiny a jiné zase zanikají. Když příliv či odliv skončí, hladina vody se vrací do různé výšky, což je dáno rozdílným postavením Měsíce a Slunce – obě tato vesmírná tělesa mají totiž na sílu přílivu vliv. 

Jak se neutopit 

Procházky po dočasně odhaleném mořském dně je vhodné absolvovat s průvodcem, který oblast dobře zná. V případě, že turisté nestihnou celou trasu projít a překvapí je příliv, mohou využít některou ze záchranných plošin, které se na prohlídkové trase nacházejí každých pár set metrů. Někteří toho však prý využívají a nechávají se na plošině uvěznit záměrně, aby mohli strávit několik hodin do dalšího odlivu s láhví dobrého alkoholu obklopeni mořem. 

V chráněném území každoročně hoduje zhruba dvanáct milionů migrujících ptáků, neboť kvůli odlivu uvízne spousta ryb na souši a jejich osud je zpečetěn. V bahně se nacházejí také nejrůznější mušle, plži nebo mořské hvězdice.

Pro návštěvníky (jimž je nicméně přístupná jen malá část území) představují největší lákadlo kolonie tuleňů obecných a kuželozubých, které lze zahlédnout, jak se líně povalují na pobřeží. Avšak v okamžiku, kdy vlezou do moře, se z nich zase stávají mrštní lovci – ne nadarmo se jim říká akrobati moří.


Další články v sekci