Hloubkový průzkum: Vědci nahlédli dovnitř trpasličí planety Ceres
Sonda Dawn proměřila gravitační pole trpasličí planety Ceres a získaná data vědcům leccos prozradila o jejím vnitřku
Jak to asi vypadá uvnitř planet a planetek? To je určitě hodně zajímavá otázka, dokud ale vědci nemají k dispozici ultravýkonné vrtací stroje, tak musejí k průzkumu vnitřku vesmírných těles využívat nepřímé postupy.
A přesně tohle teď udělal tým sondy NASA Dawn. Dawn je teď na oběžné dráze kolem trpasličí planety Ceres, která je se svým průměrem 975 km největším tělesem v oblasti hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.
Sonda teď pomocí svých signálů proměřila gravitační pole trpasličí planety a odborníci NASA z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) pak mohli ze získaných dat odhadnout, jaký je Ceres uvnitř. Ukázalo se, že Ceres má husté jádro, a že poblíž povrchu se zřejmě nalézá vrstva tvořená materiálem o nízké hustotě, jako je například vodní led.
TIP: Způsobují změny jasných skvrn na povrchu Ceres těkavé sloučeniny?
Jednotlivé vrstvy vnitřku trpasličí planety Ceres jsou podle vědců méně rozlišené, než tomu je například na Měsíci nebo na Zemi a podobných kamenných planetách. Podle nich se voda a další materiály s nízkou hustotou mohly oddělit od hornin v jádru trpasličí planety během raného vývoje Sluneční soustavy. Možná v tom sehrál roli radioaktivní materiál uvnitř Ceres a není prý vyloučeno, že jádro této trpasličí planety je stále ještě horké, což je překvapení.