Haliskie s rozpětím křídlem 4,6 metrů je nejvíce kompletním pterosaurem Austrálie

Doposud nejvíce kompletní fosilie pterosaura Austrálie Haliskia peterseni je úplná asi ze 22 procent. Halisie létaly nad Qeenslandem před 100 miliony let

15.06.2024 - Stanislav Mihulka



V období křídy, asi před 100 miliony let, brázdil nebe nad dnešním Queenslandem v Austrálii nelítostný predátor s nebezpečně vyhlížejícími podlouhlými čelistmi s mnoha ostrými zuby. Jejich tvar napovídá, že se živili především rybami a hlavonožci. Jde o nový druh pterosaura, který byl nalezen u vesnice Richmond v centrálním Queenslandu.

Pterosaura, který dostal jméno Haliskia peterseni, objevil v listopadu 2021 Kevin Petersen, kurátor regionálního muzea Kronosaurus Korner v Richmondu, když pracoval na jiné fosilii. Haliskia je odvozená z řeckého výrazu „mořský fantom.“ Jak uvedla pro platformu IFL Sciece Adele Pentlandová z Curtinovy univerzity, která vedla studii popisující nového pterosaura, Petersen si všiml kosti, rozbité jako vaječná skořápka, což mu napovědělo, že jde o dutou a lehkou kost pterosaura.

Nejúplnější drak Austrálie

Fosilie haliskie představuje nejvíce kompletního pterosaura, který byl kdy objevený v Austrálii. Do úplně kompletního pterosaura má tento nález daleko. Představuje asi 22 procent jedince. Fosilie pterosaurů se ale nacházejí vzácně a bývají velmi fragmentární, právě kvůli jejich velmi lehké stavbě. Jejich tělo bylo skvělé na let, ale velmi nevhodné pro fosilizaci. Popis nového pterosaura zveřejnil vědecký časopis Scientific Reports.

Paleontologové z fosilie vyčetli, že haliskie měla rozpětí křídel asi 4,6 metrů. Patřila do skupiny anhangueridů (čeleď Anhangueridae), pterosaurů z období spodní a počátku svrchní křídy, kteří patřili k posledním ozubeným pterosaurům. V mladších vrstvách období křídy, na jejímž konci všichni pterosauři vyhynuli, nacházíme jen bezzubé druhy.

TIP: Největším létajícím tvorem Austrálie byl děsivý drak Thapunngaka shawi

Na objevu haliskie mi přijde nejvíce vzrušující, že k němu došlo v těsné blízkosti fosilní lokality, která je přístupná pro veřejnost,“ prozradila Pentlandová. „Vykopávky u Richmondu nemají v celé Austrálii srovnání, jsou nesmírně bohaté na fosilie. Je klidně možné, že příští fosilii pterosaura objeví nějaký turista.
 


Další články v sekci