Gravitační průzkum Marsu odhalil záhadné útvary pod bývalým oceánem
Gravitační mapa Marsu ukázala mnoho zajímavých věcí, s nimiž si planetární vědci budou ještě dlouho lámat hlavu.
Na orbitě rudé planety aktuálně působí celá řada sond, které vědcům poskytují neocenitelná data. Na jejich základě sestavil Bart Root z nizozemské Technické univerzity v Delftu se svými kolegy mapu marsovského gravitačního pole, která odhaluje řadu zajímavých věcí. Výsledky svého výzkumu vědci představili na nedávné konferenci „Europlanet Science Congress,“ která se uskutečnila v Berlíně.
Gravitační mapa Marsu
Mapa ukazuje, že monumentální vulkán Olympus Mons, největší v celé Sluneční soustavě, zřejmě stále roste v důsledku působení sil v hlubinách Marsu. Mohl by to být důkaz stále probíhající vulkanické činnosti rudé planety. Vědci ale odhalili i zajímavé útvary v širším okolí severního pólu rudé planety, kde se zřejmě v minulosti rozkládal oceán.
Pod dávnými sedimenty se zde nacházejí útvary, tvořené hmotou hustší než materiál v okolí. „Mohlo by jít o vulkanický materiál, nebo horniny zhutnělé nárazy,“ domnívá se Root.
Tyto útvary nejsou patrné na povrchu Marsu a odhalila je až gravitační mapa. Jde o materiál s hustotou o 300 až 400 kilogramů na metr krychlový vyšší než hustota materiálu v okolí. V okolí severní polární čepičky jich vědci napočítali okolo dvacítky. Přesná povaha těchto útvarů je ale zatím záhadou.