Geologové varují: Nejpodivnější sopka světa se nebezpečně propadá
Sopka Ol Doinyo Lengai na severu Tanzanie se propadá. Podle nové studie by to mohlo vést až ke zhroucení celého vrcholu vulkánu.
Na severu Tanzanie se nedaleko jezera Natron nachází 2 962 metrů vysoká sopka Ol Doinyo Lengai, která je součástí východoafrického vulkanického riftu. Od většiny sopek na Zemi se tento africký vulkán liší. Jde o takzvanou „sodnou sopku“. Zatímco běžné sopky chrlí lávu bohatou na křemičitany, láva tohoto tanzanského vulkánu je plná uhličitanových minerálů s vysokým obsahem sodíku a draslíku. Teplota vyvrhovaného materiálu je proto podstatně nižší, než je tomu u jiných sopek a jiná je i konzistence její lávy.
Zatímco magma většiny sopek přesahuje 900 °C a bývá velmi husté, Ol Doinyo Lengai produkuje vodnatou černou lávu s teplotou okolo 540 °C. Její erupce tak připomíná spíše porouchanou kanalizaci než běsnící vulkán.
Propadající se vulkán
Odborníci se domnívali, že vzhledem k povaze lávy nebudou na vulkánu Ol Doinyo Lengai probíhat bouřlivé erupce, ale spíše decentní výtoky lávy. V letech 2007 a 2008 je ale sopka překvapila mohutnými erupcemi, během nichž vznikl nový kráter s průměrem okolo 300 metrů. Od té doby se sopka zase zklidnila.
Pozdější výzkum Ol Doinyo Lengai naznačoval, že její nově vytvořený kráter by se mohl propadnout. Studie, zveřejněná minulý měsíc v odborném časopisu Geophysical Research Letters, tyto obavy potvrzuje.
Geoložky z Pensylvánské státní univerzity Christelle Wauthierová a Cristy Hoová prozkoumaly topografické satelitní snímky a ukázalo se, že přibližně půlkilometrová oblast v bezprostředním okolí vrcholu vulkánu Ol Doinyo Lengai se mezi lety 2013 a 2023 propadla o zhruba o 3,6 centimetru.
Jde o výrazný pokles způsobený zřejmě „splaskáváním“ mělce uloženého magmatického krbu, který se podle vědkyň nachází méně než kilometr pod vrcholem sopky. Deformační procesy by podle obou geoložek mohly v budoucnu dokonce vést ke katastrofálnímu zhroucení vrcholu sopky.