Fyzika lidského těla: Lusknutí prsty je pohybem s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné
Obyčejné lusknutí prsty je podle badatelů z technologického institutu v americké Georgii skutečným zázrakem fyziky. Podle jejich měření, jde o pohyb s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné.
Jak jistě dobře vědí příznivci marvelovských filmů o superhrdinech, lusknutí prstů může být mimořádně mocné. Jistý Thanos zničil polovinu života ve vesmíru právě pouhým lusknutím prstů. Výzkumný tým technologického institutu v americké Georgii nicméně potvrdil, že lusknutí prsty je minimálně na možnosti lidského těla opravdu výjimečné.
Podle jejich detailních měření je lusknutí prsty pohybem s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné. Maximální rotační zrychlení při lusknutí prsty, které se badatelům pomocí vysokorychlostních kamer a senzorů podařilo naměřit, bylo zhruba 1,6 milionu stupňů za sekundu na druhou. Maximální rotační rychlost lusknutí prstů odpovídá 7 800 stupňům za sekundu.
Rychlejší než baseball
Těžko představitelná hodnota je přibližně třikrát vyšší než rychlost, jakou jsou schopni vyvinout při hodu míčem profesionální hráči baseballu. Badatelé pozorovali, že typické lusknutí prsty trvá kolem sedmi milisekund. Je tím pádem více než 20krát rychlejší než průměrné mrknutí oka. To zabere více než 150 milisekund.
TIP: Limity lidského těla: Kde leží hranice lidské výkonnosti?
Tým Georgijské techniky rovněž zaujal odborné stanovisko ke zmíněnému destruktivnímu lusknutí superpadoucha Thanose. Tato scéna badatele očividně fascinovala a vyprovokovala je experimentálnímu ověření. Vědci dospěli k jednoznačnému závěru, podle něhož Thanos ve skutečnosti nemohl lusknout prsty v kovové rukavici. Odporuje to totiž fyzikálním zákonitostem, především s ohledem na tření, které je k úspěšnému lusknutí třeba.
Na první pohled poněkud úsměvný výzkum může mít své velmi praktické využití. Podle badatelů najde uplatnění například při vývoji kvalitnějších protetických pomůcek.