Fascinující výzkum dávných klů odhalil hormonální „šílenství“ mamutů

Analýza klů samce a samice mamuta prokázala, že mamutí samci prožívali divokou říji, kdy jejich tělo čelilo testosteronové bouři

06.05.2023 - Stanislav Mihulka



Když dnešní sloní samci dospějí, což jim trvá podobnou dobu jako lidem, každý rok se dostávají do divoké říje, která se označuje jako „musth,“ podle perského výrazu pro opilost. V tomto období stoupne hladina steroidního pohlavního hormonu testosteronu u sloních samců asi 60× a samci jsou extrémně agresivní.

Pozoruhodný výzkum mezinárodního týmu odborníků, které vedl paleontolog Michael Cherney z Michiganské univerzity, dospěl k závěru, že podobné „testosteronové šílenství“ prožívali i samci mamutů, blízkých příbuzných dnešních slonů indických. Výsledky výzkumu nedávno zveřejnil prestižní časopis Nature.

Testosteronová bouře

Badatelé prozkoumali dva kly mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius), z nichž jeden pochází od samce a druhý od samice, které porovnali s klem samce slona afrického (Loxodonta africana). Pomocí snímkování výpočetní tomografií analyzovali strukturu klů, identifikovali „letokruhy,“ které odpovídají ročním přírůstkům a odebrali z nich vzorky pro chemické analýzy.

Při zpracování materiálu z klů použili metodu hmotnostní spektrometrie steroidů, která byla vyvinuta pro monitorování hormonů ve vzorcích z těla lidských pacientů. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že použijeme tyto postupy pro výzkum vyhynulých zvířat,přiznává endokrinolog Rich Auchus z Michiganské univerzity. „Můžeme tomu říkat paleoendokrinologie.“ Badatelé si také pochvalují, že podobný postup můžeme použít i u dalších druhů dnešních i fosilních živočichů.

TIP: Překvapení: Analýza DNA šperků ze slonoviny v Kambodži odhalila mamuta

Kel mamutího samce, který zahynul ve věku asi 55 let, je starý zhruba 35 tisíc let. Analýzy prokázaly, že v těle samce mamutů docházelo ke každoročnímu dramatickému nárůstu testosteronu, podobně jako u dnešních sloních samců. Kel samice mamuta, jehož stáří je necelých 6 tisíc let, žádná taková navýšení steroidních hormonů nevykazuje. Vše nasvědčuje tomu, že se krajinou doby ledové občas potulovali testosteronem nadopovaní mamutí samci, jimž bylo velmi rozumné se zdaleka vyhnout.


Další články v sekci