Extrémní teploty lámou rekordy a blíží se hranici přežití pro lidské tělo

Ohromující vedro, zvláště v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu, ohrožuje lidské životy. V některých koutech světa teploty šplhají k samotné hranici pro přežití

22.07.2023 - Stanislav Mihulka



Léto na severní polokouli vrcholí a letos to opravdu stojí za to. Extrém stíhá extrém a teploty na některých místech atakují hranici, kterou považujeme za kritickou pro lidské přežití. V Číně dosáhla teplota 52,2 °C, čímž padl tamní absolutní rekord. V americkém Údolí smrti, které je notoricky známé extrémními horky, naměřili 53,3 °C. Město Phoenix v Arizoně „pokořilo“ nelichotivý rekord – 19 dnů po sobě zde teplota vystoupala na více než 43 °C

Hranice lidských možností

Velký rozruch také vyvolala zpráva o tom, že na íránském letišti Persian Gulf International Airport v provincii Búšehr zaznamenali tepelný index (pocitovou teplotu), tedy parametry kombinující teplotu vzduchu ve stínu a vlhkost vzduchu, na hodnotě 66,7 °C. Podle odborníků je tak vysoká pocitová teplota na hranici toho, co může průměrný člověk vydržet nebo možná i za touto hranicí. Tyto klimatické podmínky mohou překonat schopnost lidského těla regulovat teplotu, což může mít fatální následky. Jak říká profesor Cascade Tuholske z Montanské státní univerzity: „Víme, že současné extrémní teploty zabíjejí lidi.

Bez pomoci klimatizace, větráků nebo stínu se lidské tělo musí spoléhat samo na sebe. Část tepla dokáže lidské tělo vyzářit do okolí, to ale funguje v případě, že je teplota okolí nižší než teplota lidského těla. Pak už zbývá jenom jediná možnost a tou je pocení. Přeměna vody v páru odvádí z těla teplo. Ale i schopnost pocení má své limity.

TIP: Bude horko: Globální oteplování mění města v pekelné výhně

Vědci zjistili, že lidské tělo ztrácí schopnost ochlazovat se pocením už při teplotě vlhkého teploměru (wet bulb temperature - teploměru s čidlem obaleným vlhkou tkaninou) 35 °C. V takovém případě je smrt blízko, zvláště pro seniory či lidi s nemocným srdcem. Na zmíněném letišti v Íránu naměřili teplotu vlhkého teploměru 33,7 °C, což je opravdu nebezpečně blízko uvedené kritické hodnotě. Vysoké teploty vlhkého teploměru se přitom objevují stále častěji, podle výzkumu z roku 2020 více než dvakrát častěji než v roce 1979.


Další články v sekci