Extrém jako životní styl: Zemětřesná rutina v zemi vycházejícího slunce

Jen za posledních 100 let bylo na území Japonska zaznamenáno přes 50 silných a velmi silných zemětřesení. Tím nejsilnějším bylo zemětřesení z roku 2011. V letošním roce se v zemi vycházejícího slunce třásla země hned dvakrát

11.12.2018 - Vilém Koubek



Zatímco obyvatelé Norilsku si mohou být jisti alespoň pevnou půdou pod nohama, Japonci mají v tomto ohledu smůlu. Pohyby země totiž představují hlavní přírodní problém ostrovního státu, který leží v oblasti, kde se setkávají tektonické desky. Největší katastrofa moderní historie přišla v roce 2011, kdy si otřesy o síle 8,9 Richterovy škály vyžádaly bezmála dvacet tisíc životů. Situace přitom mohla být podstatně horší, kdyby neštěstí nepostihlo národ, který je na zemětřesení připravený asi nejlépe na světě.

Na rozdíl od nám známých požárních cvičení absolvují žáci v zemi vycházejícího slunce „zemětřesné“ poplachy – v některých školách dokonce každý měsíc. Dětem se vštěpuje, že největší nebezpečí hrozí z padajících předmětů nebo že si mohou ublížit samy, pokud je vibrace vyvedou z rovnováhy. Základní pravidlo proto zní okamžitě se schovat pod lavici a chytit se jejích noh. Pokud si žáci hrají venku, musejí vběhnout pod střechu, aby se vyhnuli padajícímu sklu. Některé školy dokonce své svěřence vozí na speciální pracoviště hasičů, kde jim podmínky zemětřesení simulují.

V budovách přitom Japoncům obvykle nebezpečí nehrozí, protože se stavějí tak, aby otřesům odolaly. Speciální konstrukce spoléhá na základy z gumy nebo třeba napuštěné kapalinou, díky nimž stavba nestabilitu podloží do určité míry odpruží či vstřebá. Otřesuvzdornost základů nařizuje v Japonsku zákon a v Tokiu by mělo pohybům země údajně odolat 87 % domů. 

Pod ochranou vlaku

Ochranu před zemětřesením si s sebou dnes v Japonsku nosí v podstatě každý, protože se tam do všech chytrých zařízení instaluje aplikace varující před přírodními pohromami. Jmenuje se „Jishin desu! Jishin desu!“ (volně „bude zemětřesení!“) a aktivuje se zhruba deset sekund před příchodem otřesů, aby lidé stihli utéct do bezpečí. O pohromě informuje také televize, kde všechny programy okamžitě nahradí krizové zpravodajství. 

TIP: Extrém jako životní styl: V norilském mrazu přimrzají k obličeji i obroučky brýlí

Otřesy přitom nezaskočí ani cestující v pověstných rychlovlacích šinkansen: Jejich pohyb totiž ovládá systém, který dokáže stroje řítící se rychlostí až 320 km/h při sebemenších komplikacích zastavit. Během zmíněného zemětřesení v roce 2011 se na trati nacházelo 27 souprav. Bezpečnostní opatření však příznaky blížící se katastrofy zachytila a všechny vlaky zastavila, takže se pasažérům nic nestalo.

Vždy připraveni

V Japonsku tvoří příprava na zemětřesení součást většiny domácích řádů. Mnoho domácností má také speciální balíčky pro případ pohromy, které mohou rychle vzít a z hroutící se budovy utéct: Obvykle jde o batoh, v němž se nacházejí zdravotní potřeby, balená voda, zásoby trvanlivého jídla, rukavice, roušky, deky, světlice a rovněž rádio, na kterém lze poslouchat státní hlášení. Všechny zmíněné předměty jsou k dostání ve většině japonských drogerií nebo domácích potřeb. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia, The Atlantic


Další články v sekci