Expedice Thora Heyerdahla: Cesta na Velikonoční ostrov s českým odborníkem
Po úspěšné expedici do Francouzské Polynésie zamířil Thor Heyerdahl k břehům Velikonočního ostrova. Cílem jeho zájmu byly pochopitelně sochy moai a na pomoc si norský dobrodruh přizval i českého archeologa Pavla Pavla
Velikonoční ostrov neboli Rapa Nui ve východní části Polynésie proslul díky obrovským monolitickým sochám moai, jež Heyerdahla fascinovaly a v roce 1955 jej na místo přivedly. Vznik skulptur a jejich účel obklopovalo mnoho teorií i pověr. Dnes jsou již dobře prozkoumané, ale v 50. letech ještě představovaly záhadu. Thor se ovšem na odlehlou pevninu v Pacifiku nevypravil sám – tentokrát si přizval pět vyhlášených archeologů.
Výpravy Aku-aku
- kdy: 1955–1956, 1986–1988
- cíl: Velikonoční ostrov
Moai se nacházejí po celém pobřeží ostrova a v kamenolomu Rano Raraku stojí další, dlouho považované za pouhé hlavy. Podle Heyerdahla se ovšem záhada Rapa Nui ukrývala právě v zemi, a tak začaly v okolí kamenolomu první vykopávky. Vědci záhy zjistili, že sochy, jež do té doby vypadaly jen jako hlavy, mají i ramena a torza trupů. Thor pak přišel s teorií, že se podobají výtvorům předkolumbovských civilizací Střední Ameriky, a že tedy také Velikonoční ostrov mohli osídlit indiáni.
Chodící sochy
Výzkumníci se posléze spřátelili s domorodci a ti jim odhalili zásadní tajemství – existenci prastarých sošek ukrytých v tajných rodinných jeskyních, jež si místní lidé předávali z generace na generaci. Když se však vědci chtěli na nějaké podívat, nastal problém: Nedotčenost jeskyní hlídali zlí duchové aku-aku.
TIP: Mlčení kamenných obrů: Kdo postavil sochy moai na Velikonočním ostrově?
Heyerdahl ovšem hned 900 sošek od domorodců koupil a odvezl si je domů. Dokázal totiž obyvatele přesvědčit, že jeho vlastní duch – dobrý aku-aku – je silnější než nepřející strážci. V polynéském folkloru poté pátral po vlivu této ochranné, nebo naopak mstivé síly. Mohli duchové rozmístit obrovské kamenné sochy po ostrově? Nebo jen svou mocí pomáhali jejich stvořitelům s pohybem? Na to se Heyerdahl snažil přijít později, během druhé expedice na Rapa Nui v roce 1986. Na pomoc si přizval i českého archeologa Pavla Pavla, s nímž pak skulptury rozpohybovali pomocí lan a pák.