Evropská sonda Solar Orbiter pořídila mimořádný snímek Slunce
Evropská sonda Solar Orbiter se přiblížila ke Slunci na dosud nejkratší vzdálenost 48 milionů kilometrů a pořídila detailní snímky povrchu naší mateřské hvězdy
Nově zveřejněné snímky vznikly, když se sonda Solar Orbiter nacházela ve vzdálenosti zhruba 75 milionů kilometrů od Slunce, tedy asi v polovině vzdálenosti mezi Zemí a naší mateřskou hvězdou. Zařízení Extreme Ultraviolet Imager (EUI) pořizuje snímky s extrémně vysokým prostorovým rozlišením. K pokrytí celého Slunce je tak zapotřebí mozaika 25 jednotlivých snímků. Celý snímek vznikal postupně – jeho pořízení trvalo více než čtyři hodiny, protože nasnímání každé oblasti trvá přibližně 10 minut, včetně doby, po kterou sonda míří z jednoho segmentu na druhý.
Výsledný snímek obsahuje více než 83 milionů pixelů v mřížce 9 148 x 9 112 pixelů. Pro srovnání: tento snímek má desetkrát lepší rozlišení, než jaké dokáže zobrazit televizní obrazovka 4K.
TIP: Evropská sonda Solar Orbiter poprvé zachytila sluneční výron koronální hmoty
Solar Orbiter se po dva roky dlouhém letu dostala do bodu, který se nachází asi v jedné třetině vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Nyní se bude pohybovat po eliptické oběžné dráze, která se nebude příliš měnit a do bodu nejbližšího ke Slunci se dostane každých šest měsíců. Při příštím průletu v říjnu se dostane ke Slunci na vzdálenost 42 milionů kilometrů.