Elektromagnetická protidronová pistole dokáže sestřelit dron až na kilometr

S nově vyvinutou pistolí E1000MP je možné zasáhnout dron elektromagnetickým signálem až do vzdálenosti jednoho kilometru. Má ale i další užitečné a chytré funkce

13.10.2020 - Stanislav Mihulka



Dronů kolem nás neustále přibývá. Na jedné straně jde o dobrou zprávu - drony umí být v mnoha oblastech velmi užitečné. Zároveň ale platí, že s rozšiřujícími počty létajících strojů, roste i počet problémů s nimi. Vojáci, policisté nebo třeba zaměstnanci letišť dobře vědí, že drony mohou napáchat značné škody. Společně se stále lepšími drony tak vznikají i protidronové zbraně a systémy, které mohou proti nim zasáhnout. Nově vyvinutá protidronová pistole patří k těm nejmenším.

Pistole Paladyne E1000MP od britské společnosti Drone Defence vysílá elektromagnetický signál na stejné frekvenci, jakou cílový dron používá ke komunikaci s operátorem, GPS navigaci a k přenosu videa. Při zásahu takovým „výstřelem“ dron přijde o komunikaci s operátorem. Pak obvykle nouzově přistane, nebo se vrací k místu startu. Zbraň je vysoce odolná vůči vodě, funguje za teplot od -20 °C až 60 °C a na jedno nabití baterie vydrží v chodu 2 ž 4 hodiny. Celý set, tj. pistole a ovládací modul váží asi 3,5 kg. 

TIP: Nejnovější zbraň proti dronům dokáže zneškodnit dron na vzdálenost 500 metrů

Pistole E1000MP dokáže účinně zasáhnout dron na vzdálenost jednoho kilometru. Může být používána buď se směrovou anténou, s níž je možné vyřadit konkrétní problematický dron, nebo s všesměrovou anténou, která pokryje protidronovým signálem celé okolí. Užitečnou vychytávkou nové zbraně je možnost ovládnout řízení dronu a následně zvolit například funkci „návratu domů“, která odhalí pozici operátora dronu.


Další články v sekci