Drtivá většina lidstva dýchá podle WHO znečištěný vzduch
Podle nových norem WHO je naprostá většina lidí vystavena škodlivému ovzduší. Výsledkem jsou miliony předčasných úmrtí
Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno zveřejnila nové standardy pro zdravé ovzduší. Ukázalo se, že téměř nikdo na Zemi takový vzduch nedýchá.
Na základě nové analýzy dat o znečistění ovzduší, která zahrnovala údaje z více než 6 tisíc měst z celkem 117 zemí, WHO uvádí, že v současné době 99 procent světové populace dýchá vzduch, který nevyhovuje novým normám WHO. Mimo jiné to zahrnuje zhruba 80 procent oblastí s městskou zástavbou.
Škodlivý vzduch
Co lidé podle odborníků WHO dýchají? Velký problém představuje neviditelný oxid dusičitý (NO2), který pochází z automobilových emisí a průmyslu a který dráždí dýchací ústrojí. Může vyvolávat záněty, alergie, astma a celkově omezovat funkčnost plic. Značně nebezpečné jsou i pevné částice (PM), především pokud jde o nepatrné částice o velikosti menší než 2,5 mikrometru (PM₂,₅).
Pevné částice, hlavně ty malé, pronikají hluboko do plic a vstupují do krevního oběhu. Mohou vyvolávat obtíže s ucpáváním cév a fungováním plic. Rovněž se objevují důkazy, že pevné částice ovlivňují i další orgány a vyvolávají řadu dalších onemocnění.
TIP: Neviditelný zabiják: Téměř všechny děti do 15 let dýchají toxické škodliviny
Světová zdravotnická organizace ve své zprávě upozornila i na poměrně velké rozdíly v kvalitě ovzduší mezi bohatými a chudšími zeměmi. V zemích s vysokými příjmy obyvatel hodnoty pro polétavý prach dodržuje 17 procent měst, ve státech se středními a nízkými příjmy jen jedno procento.