Dřímající patogen: Pumy v národním parku Yellowstone čelí morové nákaze
Zatímco většina světa aktuálně zápolí s pandemií koronaviru SARS-CoV-2, pumy v Yellowstonském národním parku čelí mnohem staršímu patogennímu nepříteli – moru.
Vědci si před časem všimli, že v národním parku Yellowstone z nevysvětlitelných příčin umírají pumy. Jde o vrcholové predátory zdejší krajiny. V národním parku jich trvale žijí zhruba tři desítky a další se zde objevují sezónně. Vědci je proto podrobili testům na přítomnost protilátek.
Protilátky proti moru měla v těle téměř polovina testovaných pum. Stejně tak byly během pitvy nalezeny morové bakterie u čtyřech z celkem 11 zkoumaných mrtvých pum. A mor by mohl být u pum v Yellowstonu ještě častější, než jak to vypadá podle protilátek. Jedna z pum, označovaná jako M21, byla nejprve během několika let testovaná na protilátky proti moru dvakrát negativně, pak jednou pozitivně a po uplynutí jednoho roku opět negativně.
Přestože jde o nepříliš povzbudivou zprávu, vědci jedním dechem dodávají, že běžný návštěvník národního parku Yellowstone má prakticky nulovou šanci, že se nakazí morem od pumy a není tak důvod k obavám.
TIP: Vzpomínky na středověk: Pes nakažený morem ohrozil více než 100 zaměstnanců
Mor se dnes vyskytuje v různých koutech světa, přičemž za rezervoáry bakterieYersinia pestis, která je původcem moru, jsou považovány některé druhy hlodavců (nejčastěji jsou zmiňováni svišti). Ve Spojených státech amerických jsou ale na tuto chorobu léčeny i ohrožené druhy psouna prériového a tchoře černonohého. Na člověka se bakterie nejčastěji přenáší nakaženými blechami. Světová zdravotnická organizace eviduje každoročně množství případů moru, naštěstí pro nás je tato dříve obávaná metla lidstva dnes relativně snadno léčitelná antibiotiky.