Dokážeme pěstovat rostliny na Měsíci?
Pěstování plodin v hydroponických laboratořích je dnes běžné, experimenty probíhají i na Mezinárodní vesmírné stanici. Otázkou zůstává, zda by rostliny dokázaly prospívat přímo v měsíční půdě
V posledních letech se vážně hovoří o návratu člověka na Měsíc, a dokonce o budování stálé lunární základny. Ta bude téměř jistě převážně záviset na zásobování ze Země, které však nepochybně doplní alespoň nějaké zemědělské úspěchy dosažené na místě. Pěstování plodin v hydroponických laboratořích je dnes běžné, experimenty probíhají i na Mezinárodní vesmírné stanici. Otázkou zůstává, zda by rostliny dokázaly prospívat přímo v měsíční půdě.
První odpověď získali odborníci v loňském roce: V substrátech složených ze vzorků dovezených Apollem 11, 12 a 17 vypěstovali američtí vědci huseníček rolní neboli Arabidopsis thaliana, jenž se u nás vyskytuje jako plevelný druh. Jedná se o „octomilku mezi rostlinami“ – je jednoduchá, její genetiku velmi dobře známe a snadno se na ní provádějí a interpretují pokusy.
TIP: Snídaně na Marsu: Proč bude výroba jídla na rudé planetě problém?
Huseníčky vyrostly ve všech testovaných substrátech: ve třech lunárních, kdy badatelé dostali k dispozici celých 12 gramů měsíčních vzorků, a také v kontrolních pozemských, z vulkanického popela. V žádném se však rostlinám nedařilo a zdaleka nejhůř prospívaly v půdě z Měsíce. Vykazovaly změny související se stresovou reakcí na okolí, zejména na přítomnost solí, kovů a nevhodných oxidačních činidel, byly zakrnělé a víceméně neživotaschopné. Jestliže se tedy v lunární půdě nedařilo huseníčku, můžeme zatím bohužel zapomenout i na jakékoliv složitější organismy.