Divočina na pomezí: Waterton-Glacier je prvním mezinárodním parkem
Mezi americkou Montanou a kanadskou Albertou leží první mezinárodní park světa. Waterton-Glacier proslul téměř nedotčenou přírodou, ale třeba taky populárním a často fotografovaným stádem migrujících losů
Na ploše 4 576 kilometrů čtverečních se rozkládá Mezinárodní park míru Waterton-Glacier, souvislé chráněné území rozprostírající se v kanadské provincii Alberta a v americkém státě Montana. Vznikl v roce 1932 spojením národních parků Waterton Lakes v Kanadě a Glacier v USA, a to po několika letech vyjednávání mezi oběma zeměmi a díky snaze usedlíků. Waterton-Glacier se tak stal vůbec prvním mezinárodním parkem na světě.
Jediné na Zemi
Táhne se podél východního okraje pohoří Lewis Range ve Skalistých horách a zahrnuje unikátní ekosystémy, jež se jinde na planetě nevyskytují. Na poměrně malé ploše se tak nacházejí vysoké vrcholy i hluboké kaňony, rozhraní rozlehlých prérijních pastvin a hor, lesy, alpské tundry i ledovcová jezera a řeky tekoucí do tří oceánů. Jde o domov divoké květeny, stejně jako bohaté fauny, jež zahrnuje třeba ovce tlustorohé, kozorohy a množství ptáků – včetně orla bělohlavého – i významné rybí populace v místních tocích.
Neodmyslitelnou součást tamní krajiny tvoří populární a často fotografované stádo losů, kteří každoročně migrují nejen mezi státy, ale především mezi horskými a ledovcovými stanovišti, jež obývají v létě, a watertonskými prériemi, kam se přesouvají na zimu. Obě země kladou velký důraz na ochranu parku i proto, že se tam pohybují významní masožravci jako medvěd grizzly, puma, vlk šedý či rosomák.
Pěšky, či koňmo?
Waterton-Glacier tvoří středobod mnohem většího přeshraničního ekosystému: Nazývá se Koruna kontinentu a na více než 40 tisících kilometrů čtverečních zahrnuje téměř nedotčenou přírodu. Podobně jako u mnoha dalších národních parků a nezasažené krajiny představuje i zde největší hrozbu rozvoj průmyslu, zemědělství a infrastruktury. Správy obou parků proto spolupracují s domorodými obyvateli na ochraně oblastí či posuzování různých vlivů na životní prostředí.
TIP: Národní park Great Smoky Mountains: Bohatství kouřových hor
Drsná krása místní přírody samozřejmě láká i turisty z celého světa, kteří si vedle vzdělávacích programů o problematice ohrožené divočiny mohou vybrat z několika atrakcí: Nádheru parku si lze vychutnat při pěším výletu či z koňského hřbetu s průvodcem a v neposlední řadě se nabízí plavba po jednom z ledovcových jezer, v jehož hladině se zrcadlí strmé vrcholky.