Data lunárních misí konečně prozradila, jak vypadá Měsíc uvnitř
Odborníci se dlouhé roky dohadují, jak vypadá Měsíc uvnitř. Je vnitřní jádro našeho souputníka pevné, nebo naopak tekuté? Nový výzkum přináší odpověď.
Francouzský astronom Arthur Briaud z Národního výzkumného centra CNRS a jeho spolupracovníci z dostupných dat, získaných lunárními sondami a experimenty, vyčetli, že vnitřní jádro naší oběžnice je ve skutečnosti tvořené pevnou hmotou, jejíž hustota zhruba odpovídá hustotě železa. Ostře sledované výsledky zveřejnil vědecký časopis Nature.
Jak se podívat dovnitř Měsíce?
Badatelé dali dohromady soubor lunárních charakteristik, včetně údajů o deformaci Měsíce v důsledku působení gravitace mezi Zemí a Měsícem, o proměnlivosti vzdálenosti Měsíce od Země a o hustotě Měsíce. Následně modelovali různé typy uspořádání vnitřku Luny a zjišťovali, který z modelů bude nejbližší naměřeným datům.
Briaud s kolegy dospěli k tomu, že naše pozorování nejlépe vysvětluje model s lunárním jádrem, které je až překvapivě podobné tomu zemskému. Pokud mají pravdu, náš souputník by měl mít jádro tvořené dvěma vrstvami. Vnější lunární jádro o poloměru 362 kilometry by mělo být tekuté, zatímco vnitřní lunární jádro by mělo být pevné a jeho poloměr by měl být 258 kilometrů. Poloměr celého Měsíce je 1 737 kilometrů.
TIP: Úspěch mise InSight: Poprvé víme, jak vypadá Mars uvnitř
Briaudův tým rovněž dospěl k tomu, že hustota vnitřního jádra Měsíce je zhruba 7 822 kilogramy na metr krychlový. Pozoruhodné je, že uvedené hodnoty jsou velmi blízké výsledkům výzkumu týmu, který v roce 2011 vedla Renee Weberová z Marshallova vesmírného letového střediska. Vědci tehdy využili data získaná při misích programu Apollo.