Cvičení má smysl: Doporučená tělesná aktivita snižuje riziko řady nádorů

Podle odborníků představuje cvičení účinnou prevenci rozvoje rakoviny. Potvrzují to i výsledky nejnovější studie amerických vědců a lékařů

01.01.2020 - Stanislav Mihulka



Odborníci již dlouhou dobu tvrdí, že cvičení a obecně aktivní život, snižuje riziko onemocnění různými druhy rakoviny. Zatím ale nebylo jasné, zda doporučená míra tělesné aktivity skutečně omezuje riziko nádorů. V současnosti se přitom doporučuje strávit 2,5 až 5 hodin týdně středně intenzivní tělesnou aktivitou, nebo 1,25 až 2,5 hodiny týdně pořádně energickým cvičením.

Americký tým vědců a lékařů dal dohromady velký soubor dat z více různých zdrojů, aby vysledoval vztah mezi tělesnou aktivitou a celkem 15 různými druhy rakoviny. Jejich analýza zahrnula údaje od více než 750 tisíc dospělých lidí. Výsledky jejich výzkumu ukazují, že doporučená tělesná aktivita skutečně snižuje riziko výskytu u sedmi z patnácti sledovaných nádorů.

TIP: Jednoduchý recept: Půlhodina cvičení denně funguje proti depresi

Cvičení znatelně zlepšuje vyhlídky v případě rizika rakoviny tlustého střeva u mužů, rakoviny prsu u žen, rakoviny endometria, rakoviny ledvin, mnohočetného myelomu, rakoviny jater a non-Hodgkinových lymfomů u žen. Podle autorů studie jde o první přímý doklad toho, že doporučovaná míra cvičení opravdu funguje jako prevence a snižování rizika řady nebezpečných nádorů. Jistě to nebude úplně špatné doporučení do nadcházejícího roku 2020.


Další články v sekci