CRISPR v kuchyni: Na americký trh vstupuje geneticky vylepšený salát z brukve
Genetický editor CRISPR opět prokázal své kvality, když zbavil listy salátových brukví jejich palčivosti.
Brukev sítinovitá (Brassica juncea) je jednou z nejčastěji pěstovaných brukví. V Evropě je využívá jen okrajově, zato v Asii a v Africe je velmi rozšířenou plodinou. Pěstuje se kvůli olejnatým semenům, z nichž se vyrábí olej nebo třeba ostřejší typy hořčice. Především v Asii jsou oblíbené i kultivary s měkkými listy podobnými salátu, které se připravují mnoha různými způsoby.
V poslední době se brukve s měkkými listy prosazují i v Severní Americe. Ne každému ale vyhovuje poměrně palčivá chuť, kterou listy brukve sítinovité za normálních okolností mají. Americký startup Pairwise proto ve spolupráci s biotechnologickým koncernem Bayer vytvořil 10 různých odrůd brukve s méně palčivými listy.
Editovaná brukev
V Pairwise k tomuto účelu využili oblíbený genetický editor CRISPR. Vzhledem k tomu, že takto upravené rostliny neobsahují cizí DNA, jsou v USA i v některých dalších zemích vnímány legislativou jinak než tradiční geneticky modifikované plodiny. To usnadňuje jejich výrobu i následné uplatnění na trhu.
„Doufáme, že se editované brukve s méně palčivými listy objeví v amerických kuchyních ještě letos na podzim,“ věří Anne Williamsová z oddělení semen zeleniny koncernu Bayer. „Myslíme si, že si lidé doopravdy oblíbí jejich chuť.“ Editované brukve by si přitom měly udržet původní nutriční hodnotu.
Vše nasvědčuje tomu, že méně palčivé brukve jsou teprve začátek. Startup Pairwise již mezitím jako první na světě vyvinul, opět s pomocí editoru CRISPR, bezsemenné ostružiny. Editace DNA se stala zásadní metodou pro inovace v pěstování plodin i v dalších odvětvích zemědělství.