Hranice extrému: Co se děje s lidským tělem na horské dráze?

Dnešní horské dráhy a další podobné atrakce v zábavních parcích umožňují zažívat mimořádné rychlosti a ohromující dávky adrenalinu. Jsou ale pro lidské tělo bezpečné?




Poprvé se mohli lidé svézt na horské dráze v roce 1884 na newyorském Coney Islandu. Atrakce zdolávala 15metrový vrchol a jela tehdy nevídanou rychlostí 6,4 kilometru v hodině. Oproti tomu dnešní verze už běžně vozí pasažéry do výšky 90 metrů a řítí se rychleji než auto po dálnici. Je na tak extrémní podmínky naše tělo stavěné? 

V návrzích horských drah se zohledňuje řada parametrů, od zrychlení, intenzity nárazů až po přetížení. Zatímco stíhací piloti jsou trénováni tak, aby vydrželi přetížení 8-9 G po relativně dlouhou dobu, i ty nejextrémnější horské dráhy obvykle „produkují“ jen okolo 5 G po velmi krátkou dobu.

Stále ale platí, že i přes tyto limity se hlava a krk mohou volně pohybovat a prudké trhavé pohyby při náhlých zastaveních ohrožují krční páteř. V krajních případech může dojít k otřesu mozku, nebo dokonce k narušení životně důležitých tepen a k mozkové mrtvici. Jak navíc prokázal dřívější německý experiment s 55 dobrovolníky, i u zdravých osob se může před jízdou či po ní objevit krátká epizoda srdeční arytmie či fibrilace síní.

Z nuly na sto za dvě sekundy

Před dvěma lety tak musela být uzavřena horská dráha v japonském zábavním parku Fuji-Q Highland, která proslula v té době bezkonkurenčním zrychlením: Rychlosti 180 km/h se na ní dosahovalo za neuvěřitelných 1,56 sekundy. Skvělé lákadlo ale nebylo příliš šetrné k lidskému tělu, což se bohužel v průběhu let projevovalo vážnými zraněními návštěvníků – nejčastěji zlomeninami krční páteře. Aktuálně nejrychlejší horskou dráhou je tak Formula Rossa v zábavním parku Ferrari World v Abú Dhabí, která dosahuje maximální rychlosti 240 km/h a z nuly na sto zrychluje za necelé dvě sekundy.

TIP: Jaké největší přetížení může člověk přežít?

I přesto jsou horské dráhy obecně velmi bezpečné. Statistiky ukazují, že například ve Velké Británii je pravděpodobnost úmrtí během jízdy na horské dráze 300 000 000 : 1 a je tak mnohem pravděpodobnější, že vás usmrtí zásah blesku (10 000 000 : 1). Ve Spojených státech každoročně zhruba 300 milionů lidí absolvuje přibližně 1,7 miliardy jízd na horské dráze. Od roku 1994 do roku 2004 přitom záznamy evidují v průměru čtyři úmrtí ročně. Zásah blesku usmrtí v USA každoročně v průměru 39 lidí.


Další články v sekci