Co přinese změna klimatu velkým městům? Podle nové zprávy Goldman Sachs vážné problémy
Goldman Sachs vydali analýzu dopadů změn klimatu na život ve městech. A není to nikterak radostné čtení
Jak se zdá, změny klimatu nenechávají chladnými ani přední bankovní a investiční společnosti. Odborníci Goldman Sachs v těchto dnech zveřejnili zprávu, ve které uvádějí rizika, která přináší postupující globální oteplování velkým městům celé planety. Podle všeho to neberou na lehkou váhu.
Neradostné vyhlídky
Města přitom vytvářejí asi 80 procent celkového hrubého domácího produktu světa a jsou dnes domovem více než poloviny obyvatelstva planety. Podle předpovědí OSN to navíc v roce 2050 budou celé dvě třetiny všech lidí. V souvislosti s oteplováním a vzestupem hladiny oceánu je varující, že desetina lidí světa žije v oblastech o nadmořské výšce nižší než 10 metrů nad mořem, mnoho z nich v pobřežních městech.
TIP: Vyřeší problém se stoupající hladinou oceánu plovoucí města?
Zpráva Goldman Sachs uvádí, že rostoucí teploty ve městech změní rozšíření infekčních onemocnění. Ve městech podle nich hrozí i více intenzivní a déle trvající vlny veder, stejně jako více destruktivní projevy počasí. Oteplování rovněž více zatíží dostupnost a kvalitu pitné vody, ale i vody využívané v zemědělství. Řada velkoměst je bezprostředně ohrožena záplavami kvůli stoupající hladině oceánu, například New York, Tokio anebo nigerijský Lagos. V klidu ale nemohou být ani obyvatelé Miami, egyptské Alexandrie, bangladéšské Dháky nebo třeba Šanghaje, Bombaje a Karáčí.
Vyšší teploty by podle bankéřů v budoucnu mohly způsobit migraci chorob z tropických částí světa do oblastí, kde lidé mají menší imunitu. Konkrétně by mohlo jít o malárii nebo horečku dengue.