Co je to statický zážeh? Jak probíhá a proč se provádí?
Prototyp raketového nosiče Super Heavy známý jako Booster 7 absolvoval tento týden další důležitý test. SpaceX vůbec poprvé zažehla sedm jeho motorů Raptor V2 současně. K čemu tzv. statické zážehy slouží a proč se vlastně provádí?
Stavba raketových nosičů se sice od svých počátků v polovině 20. století významně posunula, nadále však patří mezi královské inženýrské disciplíny. Při vypouštění raket se může pokazit spousta věcí, přičemž valná většina možných chyb by znamenala ztrátu nejen nosiče, ale také drahého nákladu na jeho špici.
TIP: Jaké zplodiny vypouští raketa?
Bezpochyby nejdůležitější součást raket tvoří jejich motor. Výrobci si musejí být jisti, že samotná pohonná jednotka, její ovládání i navázané systémy fungují bezchybně. Proto se před prvním startem nosiče provádí statický zážeh: Probíhá v plné konfiguraci rakety na startovací rampě a trvá typicky několik desítek sekund. Má simulovat chod motoru během iniciální, nejrizikovější fáze letu a prověří se při něm, že všechny kritické systémy a komponenty pracují podle očekávání.