Čínská sonda se vrátila s pokladem z odvrácené strany Měsíce
Čínská sonda Čchang-e 6 se vrátila z odvrácené strany Měsíce. Vědcům přivezla poklad.
Je to „truhlice s pokladem“ a učiněný „zlatý důl“, tak okomentoval návrat čínské sondy Čchang-e 6 z odvrácené strany Měsíce profesor planetárních geověd James Head z Brownovy univerzity. Čínská sonda, která po téměř osmitýdenní misi přistála vnitřním Mongolsku, dopravila na Zemi vzácné vzorky z odvrácené strany Měsíce.
Podle zástupců Čínské kosmické agentury se Čchang-e 6 podařilo získat asi dva kilogramy hornin. Vědci to považují za potenciálně průlomové, protože vzorky jim mohou přinést odpovědi na některé otázky související se vznikem planet. Odebrané horniny pocházejí z kráteru, který vznikl před asi čtyřmi miliardami let.
Poklad z Měsíce
Úspěšná mise je dalším čínským krokem v rámci přípravy letu, jenž má na povrch Měsíce dopravit lidskou posádku. Tohoto milníku chce Peking dosáhnout do roku 2030. Představitel čínské vesmírné agentury pro pilotované lety Lin Si-čchiang již letos v dubnu uvedl, že pro tento účel jsou již vyvíjeny a testovány klíčové součásti a probíhá i výběr posádky. Přistání čínských tchajkonautů mají předcházet dvě robotické mise Čchang-e 7, která má zamířit do oblasti jižního pólu Měsíce v roce 2026 a Čchang-e 8, plánovaná na rok 2028, která má testovat možné využití lunárních zdrojů k budování výzkumné stanice.