Čínská lunární mise vzbuzuje otázky: Co vytvořilo dvojitý kráter na Měsíci?

Neznámý objekt, který vyhloubil loni v březnu dvojitý kráter v povrchu Měsíce, byl podle odborníků urychlovací stupeň čínské rakety. Otázky tím ale nekončí…

24.11.2023 - Stanislav Mihulka



Loni v březnu narazil do lunárního povrchu objekt, který vzbudil velký rozruch. Objekt, který dostal formální označení WE0913A, dopadl u velkého impaktního kráteru Hertzsprung na odvrácené straně Měsíce. Odborníky zaujala především skutečnost, že při dopadu vznikl zvláštní dvojitý kráter.

Odborníci původně spekulovali, že mohlo jít o součást rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Pozdější důkazy ale naznačily, že by mohlo jít spíše o třetí urychlovací raketový stupeň čínské lunární mise Čchang-e 5-T1 z roku 2014. Třístupňová raketa Long March 3C tehdy dopravila do vesmíru experimentální sondu, která absolvovala jeden oblet Měsíce a po osmi dnech přistála opět na Zemi. Třetí stupeň nosné rakety ale zůstal ve vesmíru a 4. března 2022 dopadl na povrch Měsíce. Čínské oficiální úřady to ale popírají.

Viníkem je Čína, otazníky trvají

Američtí odborníci Arizonské univerzity, Kalifornského technologického institutu a Institutu planetární vědy se tímto případem dál zabývali. Jak uvádějí v tiskovém prohlášení, zveřejněném Arizonskou univerzitou, jejich analýzy přesvědčivě potvrdily, že šlo o dopad raketového stupně čínské nosné rakety Long March 3C/G2, která vynesla do vesmíru misi Čchang-e 5-T1.

Animace střetu čínského urychlovacího stupně s Měsícem. (zdroj: Wikimedia Commons, Phoenix7777, CC BY-SA 4.0)

Badatelé rovněž zkoumali, jak mohl vzniknout zmíněný dvojitý kráter. Dopad vytvořil dva částečně se překrývající krátery, které jsou téměř stejně velké. Jeden z nich má průměr asi 18 metrů, druhý kráter asi 16 metrů. To naznačuje, že u kráteru Hertzsprung nedopadlo jednolité těleso, ale spíše dva podobně velké a podobně těžké objekty.

Je to poprvé, kdy jsme s kolegy viděli takový dvojitý kráter,přiznává kosmický inženýr Tanner Campbell z Arizonské univerzity. „Raketový stupeň mise Čchang-e 5-T1 podle našich analýz dopadl prakticky kolmo a takové krátery by vytvořily jedině dva navzájem připojené objekty zhruba stejné hmotnosti.

Co ale mohlo být oním druhým objektem, který byl připojený k stupni čínské rakety?Upřímně, netušíme, co to bylo,“ krčí rameny Campbell. „Mohlo jít například o nějaký druh podpůrné struktury, o které nemáme informace nebo o nějaké další přístrojové vybavení. Mohlo to být ale i něco jiného. Jistotu asi nebudeme mít nikdy, pokud Čína neodtajní detaily o této misi.“


Další články v sekci