Čína vypustila nový špionážní satelit ze série Yaogan 33

Čína při svém 35. letošním úspěšném letu do vesmíru dopravila na orbitu průzkumný satelit, který má zřejmě sloužit civilním i vojenským účelům

06.09.2022 - Stanislav Mihulka



V pátek se z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi vznesla nosná raketa Dlouhý pochod 4C. Na oběžnou dráhu vynesla satelit pro dálkový průzkum Země Yaogan 33. Jde v pořadí již o druhý satelit této série.

V letošním roce jde o 35. úspěšný start čínské rakety při letu do vesmíru. Podle vyjádření hlavního čínského kontraktora pro vesmírné lety CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation), by Čína ráda letos překročila počet 50 vesmírných startů. Spojené státy přitom dosáhly 50 úspěšných startů již 5. září.

Satelity Yaogan

O čínských průzkumných satelitech řady Yaogan 33 toho víme jen velmi málo. Podle čínských státních médií jde o satelity, které vypouštějí kvůli „vědeckým experimentům, průzkumu národních povrchových zdrojů, odhadům úrody a prevenci katastrof.“ Západní analytici jsou ale přesvědčeni, že tyto satelity, stejně jako nedávno vypuštěné satelity série Yaogan 35, mohou být snadno využity jak k civilním, tak i vojenským účelům, především ke sběru zpravodajských informací.

Experti odhadují, že první satelit zmíněné série, tedy Yaogan 33 (01), který byl vypuštěn na sklonku roku 2020, zřejmě nesl na palubě radar se syntetickou aperturou (SAR, podle anglického Synthetic aperture radar). Takový radar může pořizovat snímky skrz mraky, a také během noci. Nový satelit Yaogan 33 (02) má podobnou oběžnou dráhu. 

TIP: Čína zahájila rok 2020 ve vesmíru vypuštěním satelitu s tajným posláním

Americké vesmírné síly U.S. Space Force hlásí, že se po uvedeném startu na orbitě objevily dva nové objekty. Jedním z nich je dotyčný satelit, který se pohybuje po téměř polární oběžné dráze, zatímco druhým objektem je podle všeho horní stupeň nosné rakety Dlouhý pochod 4C.


Další články v sekci