Čína se mění v poušť: Tisíce kilometrů úrodné půdy ročně pohltí písek
Tisíce kilometrů úrodné půdy ročně v Číně pohltí písek. Jde o následek masivního odlesňování, pastevectví a zemědělského přetěžování půdy
Podle odborníků je až čtvrtina území Číny postižena dezertifikací – degradativním procesem přeměny úrodné půdy v pouště nebo polopouště.
Nejvíce zasažené oblasti se nacházejí na jižní a jihovýchodní hranici pouště Gobi. Tato přes 1,3 milionu kilometrů čtverečních velká poušť každoročně pohltí dalších 3 600 km² luk a pastvin. Přestože již od roku 1978 existuje zalesňovací projekt „Velká zelená zeď“, zvrátit trend desertifikace se nedaří. V posledních deseti letech musely čínské úřady přistoupit dokonce k nucené „ekologické migraci“, během níž byly kvůli suchu a zhoršujícím se klimatickým podmínkám přesídleny miliony lidí. Roční ztráty v souvislosti s dezertifikací odborníci odhadují na 6,9 miliardy dolarů.
Problém rozšiřující se pouště ale zdaleka není jen problémem Číny – během bouří je drobný písečný prach unášen stovky a tisíce kilometrů za hranice země – „čínský písečný prach“ zaznamenali i obyvatelé francouzských Alp a Nového Zélandu.