Cesta do středu Země: Punkevní jeskyně stojí za návštěvu i v zimě
Zimní počasí nás táhne na hory, ale zajímavý tip na výlet představuje i přírodní památka, jejíž návštěvu si obvykle spojujeme s letními měsíci. Punkevní jeskyně patří k nejkrásnějším v Česku a v zimě se v nich navíc překvapivě ohřejete. Uvnitř totiž panuje po celý rok stabilní teplota
Unikátní mikroklima, mohutné dómy a chodby s krápníkovou výzdobou: Krása stará miliony let nepřestává uchvacovat a mnozí si při její prohlídce připadají jako v románu Julese Vernea Cesta do středu Země. Přitom jsme stále u nás – v českých Punkevních jeskyních. Oblibu si vysloužily mimo jiné tím, že návštěvníkům umožňují dostat se až na samotné dno propasti Macocha.
Historie prohlídek tohoto přírodního pokladu se píše překvapivě krátce. „Punkevní jeskyně, jejichž součástí je i Macocha, se podařilo objevit teprve v roce 1909. A v roce 1914 byly propojeny se dnem propasti,“ vysvětluje tamní správce Hynek Pavelka.
Jezírka i stalagmity
Hned po vstupu do tzv. Předního dómu čeká na návštěvníky bohatá krápníková výzdoba, jíž se říká Galerie. Krásu krápníků umocňuje i umělé jezírko, v němž se celý dóm odráží. Následuje cesta do Reichenbachova dómu, kde je třeba překonat sto schodů. Cedulky s letopočty pak ve svahu naznačují výšku povodňové hladiny v daných letech.
Stalagmitovou chodbou se pokračuje do Zadního dómu, kde se nachází snad nejzajímavější útvar jeskyní: Trpaslík a Váza představují dva široké, vzhůru rostoucí stalagmity s plochým zakončením, na nichž se voda v drobných kapkách rozstřikuje do stran.
Ze Zadního dómu se lze dostat až na dno Macochy, kde říčka Punkva vyvěrá v Horním jezírku a Dolním jezírkem odtéká zpět do podzemí. Ze dna propasti sestupují návštěvníci k přístavišti, aby se vydali na plavbu po Punkvě se zastávkou v Masarykově dómu. Vodní výlet končí v místě, kde říčka proniká na denní světlo.
Pohádkově zelená Punkva
Plavba nitrem jeskyní patří k největším atrakcím. Jednoduše nasednete do motorového člunu a necháte se unášet po průzračné hladině. Za nádherně zelenou barvu přitom řeka vděčí obsaženému vápníku. Zmíněný prvek totiž způsobuje, že voda pohlcuje červené světlo a tím víc pak vyniká zelená.
Do podzemní památky zavítá ročně přes 200 tisíc turistů, což ji řadí k nejnavštěvovanějším místům u nás. V létě jeskyně nabízejí příjemný chládek a v zimě překvapivě teplý vzduch – proto tam i mimo sezonu míří spousta zájemců. „Teplota je v jeskyních stabilní, přibližně osm stupňů, a velmi mírně kolísá v závislosti na ročním období. Voda má čtyři až pět stupňů,“ upřesňuje Hynek Pavelka.
Odkaz Karla Absolona
Velkou část objevných prací v okolí Macochy a Punkevních jeskyní vykonal na počátku 20. století profesor Karel Absolon (na fotografii z roku 1921 uprostřed). Tzv. vodní cestu – z vývěru Punkvy přes dómy do propasti – se podařilo nalézt v 30. letech a plavby pro veřejnost započaly v roce 1933.