Československý Černobyl: 43 let od havárie v Jaslovských Bohunicích

Poměrně málo se ví o tom, že i v bývalém Československu došlo k závažné jaderné havárii. Stalo se tak 22. února 1977 v elektrárně A-1 v Jaslovských Bohunicích

21.02.2020 - Petr Svoboda



V Jaslovských Bohunicích se nacházel experimentální reaktor KS 150 domácí konstrukce. Jako palivo používal neobohacený (přírodní) uran. Palivo bylo v reaktoru umístěno v kanálech a bylo možné je měnit za provozu. A právě při výměně jednoho z palivových souborů došlo k nehodě. Personál při zavážení neodstranil z paliva silikagel, absorbér vlhkosti. Chladicí médium tak nemohlo volně proudit a lokální přehřívání způsobilo poškození aktivní zóny.

Došlo k průniku těžké vody, která sloužila jako moderátor, do chladicího systému. To vedlo k poškození veškerého paliva nacházejícího se v reaktoru. Primární okruh byl silně kontaminován štěpnými produkty, přičemž v důsledku netěsností byl částečně kontaminován i sekundární okruh.

TIP: Dědictví Černobylu: Havárie, která jednou provždy změnila svět

Už o rok dříve došlo na stejném experimentálním rektoru k méně závažné havárii. Protože však vedoucí provozu nechal v rozporu s předpisy zamknout únikové dveře, zemřeli při ní dva lidé, jimž se nepodařilo včas opustit provozní halu.

V důsledku obou havárií byla jaderná elektrárna A-1 uzavřena a v současné době se provádí její likvidace. Stejně je likvidována i elektrárna označovaná jako V-1, vybavená ruskou technologií s reaktory typu VVER (PWR) první generace. Modernější elektrárna V-2 se stejnou technologií jako je v Dukovanech zůstává v provozu.


Další články v sekci