Čeká na astronauty letící k Marsu demence kvůli kosmickému záření?
Budou si astronauté pamatovat svou výpravu na Mars? Podle vědců Kalifornské univerzity v Irvine by to pro ně mohl být problém
Radiační onkolog Charles Limoli a jeho kolegové přišli na to, že vystavení organismu vysokoenergetickým nabitým částicím vyvolává u pokusných hlodavců dlouhodobé poškození mozku, vedoucí k poruchám vnímání a demenci. Podobné částice přitom obsahuje galaktické kosmické záření, které bude bombardovat astronauty během delších kosmických výprav.
Nebezpečné záření
Pokusná zvířata byla ozařována v newyorské Laboratoři kosmického záření NASA. Vědci k tomu použili ionizovaný kyslík a titan. Ozářená zvířata pak sledovali na Kalifornské univerzitě v Irvine.
Minulý rok se ukázalo, že galaktické kosmické záření krátkodobě ovlivňuje mozek. Podle Limoliho jsou jejich nová zjištění mnohem více alarmující. Ještě 6 měsíců po vystavení záření našli vědci v mozcích pokusných zvířat zánět a také poškozené neurony. Podobně poškozené bývají mozky pacientů s mozkovými nádory, kteří jsou léčeni vysokými dávkami záření.
TIP: Potíže při cestě na Mars: Jednosměrná letenka na Rudou planetu?
Jde o nepříjemnou komplikaci při dobývání vesmíru. Rozhodně ale bude lepší hledat cesty, jak problém se zářením vyřešit, například vhodnými postupy pro prevenci, než si uzavírat dveře do vesmíru.