Čas se krátí: Z oceánů mizí alarmujícím tempem žraloci a rejnoci

Podle nové studie se za posledních 50 let propadly počty žraloků v otevřených oceánech o 71 %

30.01.2021 - Martin Reichman



Od 70. let minulého století se počty žraloků snížily o 71 %. Významným způsobem se také snížily počty volně žijících rejnoků. Tvrdí to výzkumný pracovník Dr. Richard Sherley z Exeterské univerzity s tím, že hlavní příčinou jejich úbytku je nadměrný rybolov. Nadměrný rybolov oceánských žraloků a rejnoků podle profesora Nicholase Dulvyho ohrožuje zdraví oceánských ekosystémů i potravinovou bezpečnost nejchudších zemí světa.

TIP: Vědci objevili extrémně vzácného říčního žraloka: Na rybím trhu v Bombaji

Studie mapovala výskyt 31 druhů žraloků a rejnoků v otevřených oceánech. 24 z nich je již nyní klasifikováno jako zranitelných (podle červeného seznamu IUCN jde o druhy, které čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se podmínky nezmění). Tři druhy žraloků – žralok dlouhoploutvý, kladivoun bronzový a kladivoun velký jsou považovány za kriticky ohrožené, tedy takové, kteým hrozí vysoké riziko vyhynutí v blízké budoucnosti.

Podle vědců ale stále existuje jednoduché a efektivní řešení, jak úbytek žraloků a rejnoků zastavit. Je jím celosvětová ochrana a omezení rybolovu. Čas na jejich záchranu se ale rychle krátí…


Další články v sekci