Bouře ve Sluneční soustavě: Prudký polární vír na Saturnu

Letní bouřka představuje ve srovnání s podobnými jevy ve Sluneční soustavě nicotnou záležitost. Na Saturnu se objevují hurikány, v nichž větru vanou rychlostí přesahující 1 000 km/h

16.04.2016 - František Martinek



Na Saturnu se občas objevuje bílá skvrna, která tvoří obdobu Velké rudé skvrny na Jupiteru. Její velikost lze přitom srovnat s průměrem Země. Jedná se zřejmě o „bouřkové mraky“ v atmosféře planety. Proud přehřátého vzduchu zachycuje oblaka ze spodních vrstev atmosféry a vynáší je vzhůru. Ve vysokých výškách nad planetou se pak bílá skvrna stává hříčkou větrů, které tam vanou rychlostí až 1 800 km/h. V důsledku toho nakonec splyne s okolním prostředím, přičemž její životnost je poměrně krátká – maximálně několik měsíců.

Jednu z největších pozorovaných skvrn na Saturnu se podařilo objevit 24. září 1990, poslední pak vědci identifikovali v roce 2010: nakonec přerostla do dlouhého pásu pokrývajícího čtyři miliardy kilometrů čtverečních povrchu planety. Při maximální intenzitě produkovala bouře více než deset blesků za sekundu, a dokonce přístroj RPWS s milisekundovým rozlišením na palubě sondy Cassini jen obtížně rozlišoval jednotlivé signály.

Ještě zajímavější útvary se podařilo pozorovat v okolí Saturnových pólů. Zatímco průměrná teplota atmosféry planety dosahuje −185 °C, v oblasti pólů, kde se vyskytují obří rotující víry, teplota stoupá a dosahuje až −122 °C. Polární vír na severní polokouli má podobu pravidelného šestiúhelníku s průměrem překračujícím dvojnásobek průměru Země a rotuje s periodou 11 hodin proti směru pohybu hodinových ručiček rychlostí přes 480 km/h.


Další články v sekci