Kolaps Antarktického ledového příkrovu? Největší ledová masa světa se rozpadá

V největší ledové mase světa vědci objevili třicet kilometrů dlouhou prasklinu. Podle odborníků může jít o začátek kolapsu západního Antarktického ledového příkrovu

30.11.2016 - Martin Reichman



Antarktický ledový příkrov je největší samostatná masa ledu na Zemi. Pokrývá plochu o velikosti téměř 14 milionů km² a obsahuje 30 milionů km³ ledu. V ledových příkrovech je zadržováno kolo 90 % sladké vody z celého zemského povrchu. Pokud by roztály, mořská hladina by stoupla o 58 metrů.

Nyní se zdá, že se nezadržitelně blíží doba, kdy se část této obří ledové masy rozpadne. Vědci v Antarktickém ledovém příkrovu objevili přes 30 kilometrů dlouhou prasklinu. Situace je o to horší, že prasklina se neobjevila v okrajových částech, nýbrž hluboko ve vnitrozemí – v oblasti mateřského ledovce Pine Island Glacier. Podle vědců může jít o začátek kolapsu západního Antarktického ledového příkrovu. K destabilizaci ledovce dochází vlivem stoupající teploty vody.

Nejde o první případ takto dramatických změn v ledovém příkrovu. V loňském roce se od něj odlomila část o rozloze 580 km². „Otázka není, zda se ledovec rozpadne, ale kdy se tak stane,“ okomentoval současný stav Ian Howat, profesor Ohijské státní univerzity a vedoucí autor nejnovější studie o aktivitě ledovce.

  • Zdroj textu

    OSU News | news.osu.edu

  • Zdroj fotografií

    NASA/Nathan Kurtz


Další články v sekci