Biomedicínský Big Brother: Americké úřady schválily první digitální pilulku
Američtí vědci vyvinuli lék se senzorem, který odesílá lékařům data o tom, zda jej pacient užívá. Novinka ale vzbuzuje i obavy
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA nedávno schválil první digitální pilulku na světě. Tento lék je součástí léčby řady psychických nemocí, zejména schizofrenie a bipolární poruchy, zároveň ale vzbuzuje značné kontroverze.
Lék se jmenuje Abilify MyCite a obsahuje senzor o velikosti zrnka písku. Tento senzor, vyrobený z bezpečného množství mědi, hořčíku a křemíku, se aktivuje v okamžiku, kdy se setká s kyselinou v žaludku. Od té chvíle komunikuje s nositelnou elektronikou, která pak dále přes aplikace chytrého telefonu posílá lékařům informace o tom, zda pacient skutečně spolkl nezbytné léky. Může také sdílet další informace, například o aktivitě pacienta, s vybranými osobami.
TIP: Biologicky rozložitelné senzory ohlídají mozek a pak se neškodně rozpustí
Abilify MyCite pomáhá lidem se schizofrenií, bipolární chorobou nebo těžkou depresí, tedy nemocí, u kterých je mimořádně důležité pravidelné užívání léků. Odesílání dat může podle některých odborníků ale představovat problém. Lidé trpící vážnými duševními nemocemi se mohou neustálým sledováním cítit ohroženi. Pilulka je živnou půdou pro vznik paranoidních stavů a může nemocné od léčby naopak odrazovat. Existují také obavy z možného zneužití citlivých údajů.
Zastánci naopak upozorňují, že kromě efektivity v léčbě nemocných přináší novinka i finanční výhody. Podle odhadů stojí nedodržování doporučených lékařských postupů americké daňové poplatníky okolo 100 miliard dolarů ročně. Nová pilulka tak má i nezanedbatelný finanční přínos.
FDA očekává, že Abilify MyCite je jen první vlaštovkou, která otevře dveře příští generaci chytrých léků. Na trhu by se měl tento nový lék objevit v průběhu příštího roku.