Stavba Casa Milà, přezdívaná „La Pedrera“ (v překladu „kamenolom“), zdobí centrum Barcelony a jako málokterá jiná vypovídá o geniálních nápadech svého tvůrce – architekta Antoniho Gaudího. Secesní skvost s prvky španělské gotiky a baroka vznikal v letech 1906–1910 a u Gaudího si jej pro svou nastávající choť objednal vlivný aristokrat Pere Milà i Camps. Představě činžovního domu se stavba vymyká snad ve všech ohledech – a právě její střecha patří k opravdovým unikátům.
Strážci zakletí do kamene
Návštěvník se na ní ocitá doslova v jiném světě, někde mezi pohádkou a surrealistickým snem. Přispívají k tomu především neobvykle řešená schodiště a větrací věže v podobě unikátních sousoší. Střešní dominantu pak tvoří komíny, jež Gaudí „zaklel“ do soch kamenných rytířů.
Ve „zvlněném“ domě bychom nenašli jedinou místnost se stejně vysokým stropem a také střecha působí velmi organicky. Prolamuje se a všelijak klikatí, a nabízí tak množství zajímavých zákoutí a vyhlídek. Navíc z ní lze dohlédnout na monumentální chrám Sagrada Família, na němž slavný architekt pracoval od roku 1883, přičemž stavební práce dosud pokračují.
TIP: Superstavby, které mění svět: Nejodvážnější architektonická díla posledních 100 let
Je ironií osudu, že jednu z dnešních nejcennějších památek obyvatelé Barcelony ještě na počátku 20. století odmítali a Gaudí kvůli ní čelil posměchu. Dnes Casa Milà figuruje na seznamu UNESCO a odborníci ji řadí k nejpůsobivějším secesním budovám světa.