Bagdádský „vyprošťovák“, pudink z kopřiv i zvěřina: Ochutnejte pět nejstarších receptů
Jídla našich předků nebyla nutně primitivní či fádní. Například Římané si na své gastronomii zakládali, a tak třeba obyčejného pečeného divočáka doprovázelo hned několik omáček. Bagdádský „vyprošťovák“ by přitom zaměstnal i dnešní šéfkuchaře

První pomoc po ránu
vyprošťovák
stáří: 1 100 let | lokalita: Bagdád
První známý recept na zmírnění kocoviny pochází z Knihy pokrmů, kterou v Bagdádu zřejmě v 9. století sepsal Ibn Sayyar al-Warraq. Tzv. kishkiyya sestává mimo jiné z cizrny, dušeného masa a ingredience zvané „kashk“ – fermentované směsi jogurtu, mléka a syrovátky. Návod doplňuje rada, že by měl člověk před pitím alkoholu sníst trochu zelí a následujícího dne vodu nehltat, nýbrž usrkávat

Osolit, opepřit
pečený kanec
stáří: 1 600 let | lokalita: Řecko
Jedna z nejslavnějších antických kuchařek, De re coquinaria neboli „o umění kuchařském“, byla sestavena zřejmě ve 4. století na základě řady helénských zdrojů. Tvoří ji deset částí a pojednává o přípravě nejrůznějších pokrmů, od ryb přes ptáky až po „čtvernožce“. Za autora příručky se považuje známý gurmán Marcus Gavius Apicius a mezi snazší z jeho receptů patří třeba pečený divočák: Maso se mělo nasolit a posypat kmínem, nechat den uležet a po upečení dochutit pepřem. Poté se podávalo s několika omáčkami z vína, medu či rozinek.

Gazela a koláče
masový koláč
stáří: 3 700 let | lokalita: Mezopotámie
V roce 1985 rozluštil francouzský historik Jean Bottéro mezopotámské destičky, které k jeho překvapení obsahovaly postup přípravy několika jídel. Záznamy vznikly okolo roku 1700 př. n. l. a v současnosti se nacházejí ve sbírkách Yale University. Mimo jiné přitom popisují, jak co nejchutněji podusit ulovenou gazelu. Masový koláč pak v jejich podání sestává z drůbežího a vnitřností, které se pokladou pečivem a pokryjí krustou. Jednotlivé ingredience se tedy chystaly zvlášť, na rozdíl od dnešního postupu, kdy se pečou společně.

Tekutý chléb
pivo
stáří: 5 400 let | lokalita: Čína
Při vykopávkách v čínské oblasti Čung-jüan narazili archeologové na podzemní prostory vyhloubené zhruba v roce 3400 př. n. l. a uvnitř našli vybavení zahrnující mimo jiné speciální nálevky či džbány. Na základě analýzy vzorků zaschlých tekutin pak určili, že se v nádobách nacházel předchůdce moderního piva. Receptů na různé varianty hořkého moku existuje nesčetně a pochutnávali si na něm už starověcí Egypťané. Objevená čínská receptura však drží aktuální rekord z hlediska stáří.

Neštípe a chutná
kopřivový pudink
stáří: 8 000 let | lokalita: Británie
Zatímco našinec si z kopřiv udělá maximálně čaj, Britové si je rádi dopřejí třeba v rizotu či polévkách. Vědci z University of Wales se dokonce dopátrali receptu na kopřivový pudink, který byl sice sepsán okolo roku 6000 př. n. l., ale zřejmě se datuje ještě o dva tisíce let dál do minulosti. Jedná se tak o nejstarší známý britský návod na přípravu pokrmu – ačkoliv jde pouze o pokyny, jak kopřivu zbavit vařením žahavosti a pak k ní přidat ječmen. Dávný pudink tedy zjevně nepředstavoval zrovna sladkou pochoutku.