Na vrcholku Mount Padang na západní Jávě v Indonésii už počátkem 19. století objevili archeologické naleziště se zbytky dávných kamenných pilířů. Archeologové ale nedávno zjistili, že je to jenom „vrcholek ledovce“. Nové nálezy ukazují, že celý vrch, na kterém se archeologická lokalita nachází, zřejmě představuje unikátní pradávnou lidskou stavbu, snad rituální chrám.
Tato velká stavba, která se rozkládá na 15 hektarech, sice na první pohled připomíná mayskou pyramidu, odborníci ale zdůrazňují, že se od pyramid dávných Mayů ve skutečnosti podstatně liší. Má protažený tvar a na jedné straně tvoří spíše půlkruh. Archeologové stavbu odhalili pomocí georadaru, rentgenové tomografie, pokročilého zobrazování, vrtání zemních sond i klasických archeologických vykopávek.
TIP: Laserové snímkování odhaluje tajemství starodávných měst v Kambodži
Nově objevený chrám tvoří několik vrstev, které vznikaly v průběhu celých tisíciletí. Kamenné pilíře na povrchu chrámu vznikly asi před 3 až 3,5 tisíci let. V hloubce asi 3 metry pod nimi se nachází další vrstva podobných kamenných pilířů, stará asi 7,5 až 8,3 tisíc let. Pod ní je ještě minimálně jedna vrstva, která sahá do hloubky 15 metrů pod povrchem. Spodní vrstva je stará přes 9 tisíc let a podle vědců může pocházet až z doby před 28 tisíci let, tedy z nejmladší doby ledové. Badatelé rovněž zjistili, že stavba obsahuje řadu místnosti, které jsou ukryté pod zemí.