Australští geologové našli meteorit, který je starší než Země
Téměř dvoukilogramový meteorit objevili australští geologové. Jeho stáří odhadují na 4,56 miliardy let
Úlomek meteoritu, který by mohl být starší, než je věk Země, objevili australští geologové. Složité pátrací akci předcházelo množství geografických výpočtů a vyžádala si nasazení leteckých spotterů, dálkově ovládaného robota a pochopitelně také dávku štěstí.
Vše začalo 27. listopadu, kdy si lidé z osady William Creek a Marree všimli zářícího objektu řítícího se oblohou. Meteor zaznamenala také Desert Fireball Network (DFN) – síť 32 propojených fotoaparátů, monitorujících nebe nad Austrálií.
Pátrání v solném jezeře
Na základě svědectví, snímků a výpočtů se podařilo určit předpokládané místo dopadu, kterým bylo největší jezero v Austrálii - Eyreovo jezero. Naštěstí je Eyreovo jezero dnes spíše solnou plání než vodní plochou. V důsledku nízkých srážek (méně než 120 mm ročně) je po většinu roku suchou slanou pánví. Solná kůra na dně jezera ale bývá často až metr silná.
Po třech dnech pátrání se na Phila Blanda a Roberta Howiho usmálo štěstí. Ve slaném bahně objevili 1,7 kilogramu vážící úlomek chondritového meteoritu. Chondrity jsou přitom nejstarší známé materiály ve Sluneční soustavě. Takřka všechny jsou staré 4,56 miliardy let (stáří Země je dnes odhadováno přibližně na 4,54 miliardy let). Chondrity mají stejné množství a poměr prvků jako Slunce (kromě těkavých prvků jako vodík a hélium) a převládá proto názor, že vznikly jen několik miliónů let po zrodu Sluneční soustavy.
Podle geologa Jonathana Paxmana z Curtin University pochází nalezený meteorit pravděpodobně z pásu mezi Marsem a Jupiterem a může tak přinést mnoho informací o vzniku naší Soustavy.