Astronomové vystopovali původ rádiového záblesku do blízkosti neutronové hvězdy
Detailní studium rychlého rádiového záblesku odhalilo, že pochází z těsné blízkosti neutronové hvězdy, možná z její magnetosféry.
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Burst), jsou velmi krátké a současně velmi intenzivní výtrysky rádiového záření, které mohou přezářit celé galaxie. Od roku 2007, kdy vědci detekovali první takový záblesk, se jih podařilo zachytit tisíce. Přilétají prakticky z celého vesmíru, počínaje oblastí Mléčné dráhy až po odlehlé oblasti kosmu.
Vědci se víceméně shodnou, že rychlé rádiové záblesky souvisejí s extrémními vesmírnými objekty, jako jsou černé díry nebo neutronové hvězdy. Přesto ale tyto rádiové „výkřiky“ zůstávají do značné míry záhadou, protože navzdory značnému úsilí odborníků stále není jasné, jakým mechanismem vlastně vznikají.
Původ záblesku
Astronomové amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) nedávno zaznamenali významný úspěch, když zpřesnili místo původu již dříve detekovaného rádiového záblesku. Jak prozrazuje studie, zveřejněná ve vědeckém časopisu Nature, šlo o záblesk označený jako FRB 20221022A, který přiletěl z galaxie vzdálené asi 200 milionů světelných let.
Kenzie Nimmová a její kolegové analyzovali změny jasnosti zmíněného záblesku a dospěli k závěru, že rádiový záblesk FRB 20221022A vznikl v těsné blízkosti neutronové hvězdy, pravděpodobně v místě vzdáleném maximálně 10 tisíc kilometrů od ní. Takové zjištění umožňuje zúžit pátrání po mechanismu záblesků.
Vzhledem k uvedené vzdálenosti se zdá, že záblesk FRB 20221022A vznikl v magnetosféře neutronové hvězdy, tedy v oblasti s velmi intenzivním a chaotickým magnetickým polem v bezprostřední blízkosti neutronové hvězdy. Na místě je samozřejmě otázka, zda byl záblesk FRB 20221022A v tomto ohledu výjimečný nebo zda jsme již konečně na stopě obecného mechanismu tvorby rychlých rádiových záblesků.