Astronomové vystopovali možný zárodek planety u mladičké hvězdy
V protoplanetárním disku hvězdy TW Hydrae vědci objevili shluk, který by mohl být vznikající planetou podobnou Neptunu
TW Hydrae je velice mladá hvězda, která se nachází ve vzdálenosti asi 196 světelných let od Země. Ve skutečnosti jde o nejbližší hvězdné mládě, které známe. Hmotnost hvězdy odpovídá asi 80 procentům hmotnosti Slunce a její stáří je pouhých 5 až 10 milionů let. Vzhledem ke své blízkosti pro nás TW Hydrae představuje unikátní laboratoř pro zkoumání vzniku a rané fáze vývoje hvězd i planet.
Takashi Tsukagoshi z Japonské národní astronomické observatoře (NAOJ) a jeho spolupracovníci detailně pozorovali systém TW Hydrae se soustavou radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), který se nachází v chilské poušti Atacama. V jedné oblasti jinak velice symetrického protoplanetárního disku hvězdy, který je tvořený soustavou koncentrických prstenců, objevili malý shluk prachu.
Zárodek v protoplanetárním disku
Prach a plyn v protoplanetárním disku mladých hvězd jsou chladné, takže je dost obtížné je pozorovat v oblasti viditelného světla. Protoplanetární disk ale vydává rádiové záření. Právě soustava radioteleskopů ALMA je jedním z našich nejlepších nástrojů, které pro takový případ máme k dispozici.
TIP: Soustava ALMA pozorovala kvílení čerstvě zrozené masivní hvězdy
Pokud jde o shluk prachu, tento doposud neznámý útvar je protažený ve směru rotace disku. Jeho šířka odpovídá vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí, čili 1 AU a jeho délka činí asi 4,5 AU. Zatím není úplně jasné, zda jde skutečně o zárodek planety a nikoliv třeba velký vír materiálu v disku. Pokud se ale potvrdí, že jde o rodící se planetu, půjde podle vědců o zárodek planety odpovídající velikostí Neptunu.