Astronomové pořídili první přímý snímek exoplanety Beta Pictoris c
Přístroj GRAVITY poprvé přímo zachytil exoplanetu, která byla předtím detekována pozorováním radiálních rychlostí
Naprostou většinu exoplanet objevujeme nepřímo. Jejich přítomnost prozradí detailní analýza spektra hvězdy příslušného planetárního systému. Pořízení snímku exoplanety je stále na samotné hranici možností přístrojů astronomů. Tým německého institutu Max Planck Institutes for Astronomy and Extraterrestrial Physics zaznamenal významný úspěch, když pořídil první snímek planety, která byla předtím objevena pozorováním radiální rychlosti hvězdy.
Snímek exoplanety
Frank Eisenhauer a jeho kolegové využili nové zařízení GRAVITY, které pracuje na soustavě teleskopů Very Large Telescope v Chile. GRAVITY je přístroj druhé generace, který pracuje v oblasti blízce infračerveného záření a pořizuje snímky s extrémně vysokým prostorovým rozlišením.
Eisenhauerův tým pozoroval planetu Beta Pictoris c v souhvězdí Malíře. Tento systém je od nás vzdálený 63,4 světelného roku. Hvězda Beta Pictoris je téměř dvakrát hmotnější a 8,7× zářivější než Slunce. Zároveň je velmi mladá. Vznikla teprve před 26 až 20 miliony let. Hvězdu obklopují disky plynu a prachu a obíhají ji planety Beta Pictoris b a Beta Pictoris c, alespoň pokud víme.
TIP: Evropští vědci poprvé pozorovali centrum Mléčné dráhy zařízením GRAVITY
Přímý snímek planety Beta Pictoris c vznikl jen díky tomu, že zařízení GRAVITY, které pracuje v podzemní laboratoři pod teleskopy, je velmi sofistikované a přesné. Analyzuje záření všech čtyř teleskopů soustavy VLT zároveň a kombinuje ho do pozorování „virtuálního teleskopu“, v němž je pak možné odhalit nevídané detaily.