Astronomové objevili masivní protokupu galaxií kolem velmi zářivého kvazaru
Zářivý kvazar, který se nachází ve vesmíru starém jen něco přes 700 milionů let, je obklopený nejhmotnější protokupou galaxií, jakou v takto mladém vesmíru známe
Když byly koncem padesátých let v oblasti rádiového záření objeveny kvazary, odborníci je nejdříve považovali za hvězdy v Mléčné dráze. Časem vyšlo najevo, že jsou ve skutečnosti nesmírně vzdálené a že podle všeho jde o aktivní jádra galaxií, pozorovaná v mladém vesmíru. Pozorovat okolí kvazarů ale nebývá snadné.
Feige Wang ze Stawardovy observatoře v Arizoně a jeho spolupracovníci prostudovali oblast, v níž se nachází zářivý kvazar J0910–0414, který pozorujeme ve vesmíru o stáří něco přes 700 milionů let. Kolem kvazaru vystopovali protokupu galaxií, která patří ke strukturám s nejvíce hustou hmotou, jaké známe z takto vzdáleného vesmíru. Výsledky výzkumu shrnuje studie, která doposud neprošla recenzním řízením.
Nejhmotnější protokupa
Kupy galaxií obsahují stovky nebo tisíce galaxií, svázaných dohromady působením gravitace. Jde o největší známé struktury tohoto typu ve vesmíru a pro astronomy představují pozoruhodné laboratoře pro výzkum kosmologie a evoluce galaxií. V tomto ohledu jsou obzvláště zajímavé protokupy galaxií, které jsou zárodky kup ve velmi mladém vesmíru.
Wang a jeho tým využili pozorování zařízením Hyper Suprime-Cam (HSC) na havajském Teleskopu Subaru, soustavou radioteleskopů ALMA v Chile a pozorování dalších pozemních zařízení. Kvazar J0910–0414 pro ně byl slibným cílem, protože jeho „motor“ pohání supermasivní černá díra o hmotnosti asi 3,6 miliard Sluncí, jedna z nejmasivnějších v tak mladém vesmíru.
TIP: Astronomové vystopovali nejstarší kvazar: Je vzdálený přes 13 miliard světelných let
Když badatelé odhadli dnešní hmotnost kupy galaxií, které se vyvinula z protokupy kolem kvazaru J0910–0414, dospěli k údaji asi 6,9 biliard (10¹⁵, tj. tisíc bilionů Sluncí). To je asi třikrát víc, než kolik činí například odhadovaná hmotnost blízké Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Rovněž to znamená, že jde o nejhmotnější protokupu galaxií, jakou pozorujeme ve vesmíru mladším než cca 900 milionů let.